Negyvenéves gólyafészek pusztult el Baranyában

A heves esőzések miatt pusztult el egy negyvenéves gólyafészek három fiókával együtt Baranyában. A negyedik madárkát természetvédők ápolják.

2012. július 6., 13:16

Negyvenéves gólyafészek pusztult el a baranyai Kacsótán három fiókával együtt, egy negyediket önkéntes természetvédők ápolnak. A fészek - amelynek vesztét a heves esőzés okozta - ritkaságszámba ment a környéken.

A 6-os út Hidastól Kisdobszáig terjedő baranyai szakaszán csak Kacsóta belterületén volt gólyafészek közvetlenül a közút mellett - mondta az MTI-nek Bank László, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) baranyai csoportjának vezetője. Nyilvántartásuk szerint a gólyák 1972-ben építették a fészket a villanyoszlopra, és később egy fészektartót is felszereltek az áramszolgáltató jóvoltából.

A gólyák a tavaszi visszaérkezéseik után mindig rendbe rakták a fészket, amely az évek során egyre nagyobb lett. Egy esőzés után a fészektartó már nem bírta el a nagy súlyt: a fészek lezuhant a földre, és a benne nevelkedő négy fióka közül három azonnal elpusztult. A negyediket áramütés érte, egyik szárnya megégett, és a lába is eltörött.

A fióka Somogyapátiban lakó önkéntes természetvédőkhöz került. A gondos ápolásnak köszönhetően valószínűleg túléli a traumát, de repülni már nem fog tudni: a szárnyán megégett csontot amputálni kellett. A szülőmadarak időközben új fészket raktak a faluban egy másik villanyoszlopra, ide és a régi fészek helyére is kihelyezi majd a fészektartókat az áramszolgáltató.