Rogán ebből nehezen fogja kimagyarázni magát

A letelepedési kötvényeket forgalmazó offshore cégek némelyikét már a törvény hatálybalépése előtt, sőt, az egyiket még azt megelőzően alapítottak meg a jól értesült tulajdonosok, hogy Rogán Antal egyáltalán benyújtotta volna módosító indítványát az Országgyűlésnek – derítette ki a Magyar Nemzet.

2017. március 18., 12:14

Rogán Antal még az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnökeként 2012. október 27-én nyújtotta be a harmadik országbeli állampolgárok beutazását és tartózkodását szabályozó törvény módosító indítványát a parlamentnek. A nagy vihart kavart letelepedésikötvény-program lényegében arról szólt, hogy tehetős külföldi állampolgárok jelentős összeg befizetése után, mindenféle előzetes nemzetbiztonsági vizsgálat nélkül magyar állampolgársághoz jutottak (megszerezve így a szabad mozgás és tartózkodás jogát az Európai Unió teljes területén is). A kötvényforgalmazásból származó pénz jelentős része ráadásul az offshore vállalkozásokhoz került jutalék címén, a magyar költségvetésbe alig folyt be pénz.

A Magyar Nemzet azt írja, hogy egy nappal korábban – 2012. október 26-án –nyújtották be a cégjegyzési kérelmet a Prime Ally Limited nevű vállalkozás számára a Brit Virgin-szigeteken. Miközben Rogán Antal módosító indítványa már egy napja a magyar parlament aktái között pihent, ismeretlenek Star Wealth Global Limited néven újabb céget alapítottak az adóparadicsomban. Végül november 1-jén még egyet, az Ace Deal Investments Limitedet – ugyancsak a Brit Virgin-szigeteken.

A fenti három cég (Prime Ally Limited, Star Wealth Global Limited, Ace Deal Investments Limitedet) a végső tulajdonosa az Országgyűlés gazdasági bizottságától kötvényforgalmazási engedélyt kapó, kajmán-szigeteki Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) nevű vállalkozásnak, amely kínai piacon került monopolhelyzetbe a letelepedési kötvények forgalmazását tekintve.

A letelepedésikötvény-program során több mint 4700 állampapírt értékesítettek. Ezeknek mintegy 85 százalékát a HSSDF jegyezte, amellyel 100 milliárd forintos bevételre tett szert – írja a lap.

A Magyar Nemzet megkereste a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodát azzal kapcsolatban, hogyan fordulhatott elő, hogy ezeket a cégeket még a szavazás, illetve a módosító indítvány benyújtása előtt létrehozták. Rogán Antal munkahelye egyelőre nem válaszolt.

 

Súlyos élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő higiéniai problémákat tapasztaltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei Budapesten, egy II. kerületi vendéglátóhely ellenőrzése során, emiatt az étterem tevékenységét azonnali hatállyal felfüggesztették, és megközelítőleg 50 kilogramm élelmiszert vontak ki a forgalomból - közölte a hatóság csütörtökön az MTI-vel.