Különjáratot és névre szóló jegyet kaptak az EU-s ellenőrök a felcsúti kisvasúton, újságíró sem szállhatott fel velük a vonatra

Az Orbán-kormány fél a kérdésektől.

2017. szeptember 19., 15:31

Szerző:

Ami a nyilvánosság kizárást illeti, Vlagyimir Putyin Oroszországát idéző allűrök közepette szervezte meg kedden Magyarország az Európai Parlament Költségvetési és Ellenőrzési Bizottságának a látogatását Felcsúton. A küldöttség az EU-s forrásokból megvalósult magyarországi projekteket vizsgálja, köztük Orbán Viktor miniszterelnök szívügyével, a hatszázmillió forint EU-s támogatásból kiépített felcsúti kisvasúttal. A küldöttség képviselőinek – mesélte munkatársunk a helyszínről – különjáratot indítottak, amelyre csak névre szóló jeggyel lehetett felszállni, az újságírókat nem engedték fel a járatra. És ha ez nem garantálta volna, hogy újságíró a közelébe se kerülhessen az EU-s küldöttségnek, a vonatot kocsival sem lehetett követni a vasúti sín mentén végzett útfelújítási munkálatok miatt.

Fotó: Kökényesi Gábor

Az EU-s küldöttséget az az Ingeborg Gräßle vezeti, akivel Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter elég keményen összeveszett a bizottsági program kialakításakor. Az fájt neki, hogy a német politikus nem hajlandó követni az Orbán-kormány által előre összeállított programot, és a magyarországi ellenzék céljait szolgáló „politikai motivációkkal” vádolta meg Gräßlét. Ez kissé meglepő volt annak a fényében, hogy Gräßle a németországi kormányzó Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa, és az EP-ben ugyanúgy az Európai Néppárt (EPP) tagja, mint a Fidesz, így az egész vita csak arra volt jó, hogy Gräßle felhúzza magát, és panaszt tegyen Lázár ellen Antonio Tajani EP-elnöknél és Jean-Claude Junckernél, az Európai Bizottság elnökénél. Viszonzásul Lázár Manfred Weberhez, az EPP elnökéhez fordult, hogy állítsa le Gräßlét. Ez úgy tűnik, nem sikerült, a bizottság a saját maga által összeállított program alapján ellenőrzi az EU-s támogatásból megvalósult magyarországi projekteket. Ezek között egyébként nem csak olyan van, amellyel kapcsolatban felvetődik a pénzügyi visszaélés gyanúja, és nem csak olyan – például a 4-es metró –, amelyhez az Orbán-kormánynak köze van.

Fotó: Kökényesi Gábor

Ami a felcsúti kisvasutat illeti, Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő és bizottsági tag most a 24.hu-nak azt mondta, reméli, hogy a bizottságot nem a hiszti érdekli, a projekttel legalábbis mindent rendben találtak.

Az újságírói munka korlátozására jellemző, hogy a sajtó képviselői semmiféle tájékoztatást nem kaptak a helyszínen, munkatársunk pedig a fenti képet Gräßléról csak a vonatablakon keresztül tudta elkészíteni. A következő pillanatban a biztonsági őr már tuszkolta is arrébb azzal a felkiáltással, hogy ne lépjen a sárga vonalra.

Fotó: Kökényesi Gábor

A kormány két hetet adott az üzemanyag-kereskedőknek, hogy a régiós országokhoz igazítsák az áraikat. Egri Gábor, a Független Benzinkutasok Szövetségének elnöke szerint nem mindegy, hogy a KSH mely környező államok árait fogja alapul venni.

Dobrev Klára szerint megtámadták a közös listára és a közös főpolgármesternek ajánlásokat gyűjtő aktivistákat, amellyel a hatalom egyértelműen jelezte, hogy a végnapjait éli. Orbán Viktor mindeközben meglehetősen máshogy gondolkodik a kormánypártokról, szerinte ugyanis a közelgő választások egyértelmű esélyese a Fidesz-KDNP.

Hadházy Ákos betekintést kért és kapott a Diákhitel Központ néhány, még Magyar Péter idején megkötött szerződésbe. Az erről szóló posztjában az országgyűlési képviselő kifejtette, az általa látott iratok tartalma felvethetik a büntetőjogi felelősség kérdését, ugyanakkor nem minden információt osztottak meg vele. Magyar Péter külön Facebook-bejegyzésben reagált Hadházy vádjaira.

Visszatér a jellemzően napos, száraz, kora nyárias időjárás április utolsó hétvégéjén; a hőmérséklet csúcsértéke vasárnap már 25 Celsius-fok körül alakul, de a szél sokfelé lesz élénk - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.