A Nature azt üzeni Orbánéknak, hogy felejtsék el az MTA államosítását

2018. június 27., 19:23

Szerző:

A világ egyik legrangosabb tudományos folyóiratában, az angol nyelvű Nature-ben cikk jelent meg a magyar tudománypolitikáról, amiben aggodalmukat fejezték ki az Orbán-kormány intézkedéseivel kapcsolatban.

A cikk azt írja, hogy úti beszámolók szerint Magyarország a kontrasztok országa. Az Európai Unióban a politikusok növekvő aggodalommal szemlélik az országban zajló antidemokratikus folyamatokat, miközben a kutatók úgy látják, hogy virágoznak itthon a kutatások, és nemzetközi szinten is versenyképes laboratóriumok jöttek létre.

A Nature szerint a tudományos fejlődés annak köszönhető, hogy eddig a kutatók kezében volt az irányítás, ez azonban most megváltozik, mivel a kormány el akarja venni a tudomány függetlenségét.

Fotó: Bíró Veronika

Dicsérik a Magyar Tudományos Akadémiát, ami a rendszerváltást követő évtizedekben is képes volt megőrizni függetlenségét, és hogy kutatási ösztöndíjakkal hazacsábítottak kutatókat külföldről. Most viszont a kormány az MTA költségvetésének jelentős részét átcsoportosítja az új Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz.

Számos tudós jelezte a lapnak aggodalmát amiatt, hogy a minisztérium külön feltételekhez köti majd a pénzeket. Például hogy közvetlenebb módon kell gazdasági érdekeket szolgálnia a kutatásoknak, vagy hogy a történészeknek az ország múltját kell majd dicsőíteniük.

A cikkben megemlítik a tavaly áprilisban sürgősséggel elfogadott lex CEU-t is, ami veszélybe sodorta az 1991-ben Soros György által alapított egyetem budapesti működését. Az egyetem teljesítette ugyan a törvény által előírt feltételeket, eszerint New Yorkban is folytat oktatási tevékenységet, a kormány mégsem írta még alá az egyetem működését garantáló kormányközi megállapodást.

A cikket azzal zárják, hogy a kormánynak továbbra is a teljesítmény alapján kellene elosztania a forrásokat, fenntartani a kiváló alapkutatások hosszútávú finanszírozását. Hangsúlyozzák, hogy még van idő visszalépni a törvénymódosítástól, és a kormánynak így kellene tennie.

A kormány két hetet adott az üzemanyag-kereskedőknek, hogy a régiós országokhoz igazítsák az áraikat. Egri Gábor, a Független Benzinkutasok Szövetségének elnöke szerint nem mindegy, hogy a KSH mely környező államok árait fogja alapul venni.

Dobrev Klára szerint megtámadták a közös listára és a közös főpolgármesternek ajánlásokat gyűjtő aktivistákat, amellyel a hatalom egyértelműen jelezte, hogy a végnapjait éli. Orbán Viktor mindeközben meglehetősen máshogy gondolkodik a kormánypártokról, szerinte ugyanis a közelgő választások egyértelmű esélyese a Fidesz-KDNP.

Hadházy Ákos betekintést kért és kapott a Diákhitel Központ néhány, még Magyar Péter idején megkötött szerződésbe. Az erről szóló posztjában az országgyűlési képviselő kifejtette, az általa látott iratok tartalma felvethetik a büntetőjogi felelősség kérdését, ugyanakkor nem minden információt osztottak meg vele. Magyar Péter külön Facebook-bejegyzésben reagált Hadházy vádjaira.

Visszatér a jellemzően napos, száraz, kora nyárias időjárás április utolsó hétvégéjén; a hőmérséklet csúcsértéke vasárnap már 25 Celsius-fok körül alakul, de a szél sokfelé lesz élénk - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.

A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján április 15. és 21. között 9200-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a honlapján csütörtökön közzétett jelentésében. Akut légúti fertőzéssel 132 800 ember kereste fel orvosát. A tájékoztatás szerint az influenzaszerű megbetegedéssel orvoshoz fordulók 31,6 százaléka gyerek, 33,5 százaléka 15-34 éves, 24,4 százaléka 35-59 éves, míg 10,5 százaléka a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott.