A Helsinki Bizottság közzétette, mi a teendő, ha a rendőrség tüntetőket és újságírókat bírságol közlekedési szabálysértés címén

2018. március 23., 22:24

Szerző:

A Magyar Helsinki Bizottság felajánlotta segítségét azoknak az újságíróknak és fotósoknak, akiket a rendőrség a február 23-i és a március 15-i diáktüntetés után megbírságolt, miközben a munkájukat végezték. Ma pedig a civil szervezet a honlapján közzétette, mi a teendő, ha egy tüntető vagy újságíró közlekedési bírságot kap azért, mert az úttesten vonult.

Amint azt ma megírtuk, a rendőrség elkezdte szórni az ötvenezres csekkeket közlekedési bírság címén azoknak, akik a Független Diákparlament két tüntetése után az úttesten vonultak. Hiába kérték a tüntetések szervezői, hogy a rendezvények után mindenki békésen menjen haza, néhányan magánakcióba kezdtek és a forgalmat akadályozták. 

Az MHB-t több megbírságolt újságíró és tüntető is megkereste, ezért a mostani útmutatóval azoknak igyekeznek segíteni, akik a KRESZ megsértésére hivatkozó szabálysértési bírságot kaptak a tüntetések miatt. Többféle eltérő esetre is megadják a javasolt reakciót.

I. Jogszerű, bejelentett gyülekezésen résztvevők elleni közlekedési bírság bárki ellen

Ilyen esetben jogellenes a rendőrségi eljárás, akkor is, ha a tüntetés bejelentett helyszíne egyébként úttest, és a tüntetők azon tartózkodnak.

II. Bejelentett gyülekezés „folytatásaként” tartott tüntetésen kiszabott közlekedési bírság tüntetők ellen

Ha már véget ért a bejelentett tüntetés, a rendőrség pedig felszólította a tüntetőket az úttest elhagyására, akik ennek ellenére sem távoznak, azoknál a szabálysértés valóban megállapítható. Az 50 ezres bírságot viszont a Bizottság túlzónak tartja, ráadásul nem egyénre szabott, mert ugyanakkora bírságot kapott egy középiskolás és a már jövedelemmel rendelkező felnőtt is.

III. Amikor az újságíró a munkáját végzi a bejelentett gyülekezést követő tüntetésen

Mivel az újságírók a munkájukat végzik, amikor a közérdeklődésre számot tartó eseményekről tudósítanak, társadalmilag hasznos feladatot látnak el. A rendőrség 2007-es közleménye szerint sem intézkedik a hatóság azokkal szemben, akik igazolni tudják, hogy újságírók. Ezért velük szemben nem alkalmazható semmilyen szankció.

IV. Teendő bírság esetén

Mindenképpen ajánlatos nyolc napon belül meghallgatást kérni annál a hatóságnál, ami a szabálysértési határozatot meghozta. Ha volt ilyen, akkor vitatni lehet a bírság jogalapját és mértékét. Lehetőség van bírósági tárgyalás kérésére is, ilyenkor a meghallgatás után dönt a bíróság.

 

11:08

Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent – tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Ez minden idők harmadik legalacsonyabb értéke, aminek meg is látszik az eredménye: egy városnyi lélekszámmal lett kevesebb Magyarország.

A kormány két hetet adott az üzemanyag-kereskedőknek, hogy a régiós országokhoz igazítsák az áraikat. Egri Gábor, a Független Benzinkutasok Szövetségének elnöke szerint nem mindegy, hogy a KSH mely környező államok árait fogja alapul venni.

Dobrev Klára szerint megtámadták a közös listára és a közös főpolgármesternek ajánlásokat gyűjtő aktivistákat, amellyel a hatalom egyértelműen jelezte, hogy a végnapjait éli. Orbán Viktor mindeközben meglehetősen máshogy gondolkodik a kormánypártokról, szerinte ugyanis a közelgő választások egyértelmű esélyese a Fidesz-KDNP.