Trump modernizálná az atomfegyvereket, és vadászgépeket rendelne

Kibővítené és modernizálná az Egyesült Államok atomarzenálját Donald Trump – a megválasztott amerikai elnök erről Twitter-üzenetben tájékoztatta a világot. Szakértők szerint a lépés csak növelné a globális feszültségeket.

2016. december 23., 11:14

Az Egyesült Államoknak meg kell erősítenie és ki kell bővítenie nukleáris kapacitását, egészen addig, amíg a világ észhez nem tér – így fogalmazott Donald Trump csütörtöki Twitter-bejegyzésésében. A nap folyamán korábban Vlagyimir Putyin orosz ugyancsak az orosz stratégiai atomfegyverek és katonai potenciál megerősítéséről beszélt. Trump vélhetően erre reagált a bejelentésével.

Trump szóvivője, Jason Miller azt mondta, a megválasztott elnök a nukleáris fegyverek elterjedésének veszélyére, annak megakadályozására hívta fel a figyelmet, különös tekintettel terrorszervezetek, nem stabil, és el nem ismert kormányzatok esetében. A szóvivő szerint a január 20-án hivatalba lépő elnök az amerikai atomfegyverek elrettentő erejének fejlesztését szorgalmazta, álláspontja szerint ugyanis ez a legjobb mód a béke szavatolására. Hozzátette: Trump nem a nukleáris fegyverek felhasználásáról beszélt, szavai nem jelentek új politikát ezen a téren.

Szakértők szerint elképzelhető, hogy Trump szeretné átlépni az Egyesült Államok és Oroszország között 2011-ben kötött nukleáris fegyvereket korlátozó új START-egyezmény rendelkezéseit, vagy növelni akarja a hordozóeszközzel fel nem szerelt, „raktáron álló” atomfegyverek számát.

Joe Cirincione, az atomfegyverek elterjedésének megakadályozásáért küzdő Ploughshares Alapítvány elnöke szerint, ha Trump és Putyin is bővíteni akarja az atomfegyver-arzenált, akkor az a Nixon-érában megkezdett világméretű erőfeszítéseket fogja lenullázni ezen a téren. Hozzátette: így kezdődnek a fegyverkezési versenyek, szócsatával. Álláspontja szerint nukleáris fegyverek felhalmozásával nem lehet megakadályozni a nukleáris fegyverek elterjedését.

Trump kamányának egyik fontos eleme volt a haderő modernizálása. Az Egyesült Államok haderejében rendszeresített eszközök nagy része még a hidegháború során készült, életkoruk 25-62 év közötti. A következő évtizedben során az amerikai ballisztikus tengeralattjárók, a bombázók és a földi rakétarendszerek is elérik a hasznos élettartamuk végét. Ezen rendszerek további karbantartása és modernizációja csillagászati összegeket fog felemészteni.

Trump a héten a Pentagon tisztviselőivel, és a két legnagyobb katonai beszállító, a Lockheed Martin és a Boeing képviselőivel is tárgyalt. Utóbbitól árajánlatot is kért egy versenyképes árú vadászgépre a Lockheed Martin F-35-ösének horribilis költségei miatt.

(Reuters)