Strasbourgban pert nyert az a férfi, akit a sellyei rendőrök kényszervallattak, hogy rábizonyítsanak egy falopást

2019. április 16., 16:02

Szerző:

Egy baranyai férfit még 2013 februárjában rendőrök kényszervallattak és megvertek. A bántalmazás miatt elismerte a falopást, amelyet nem ő követett el. A rendőrök elleni nyomozást megszüntették. A férfi a strasbourgi bírósághoz fordult, és megnyerte a pert a magyar állam ellen – írja a Magyar Helsinki Bizottság.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága mai ítéletében megállapította, hogy a magyar hatóságok megsértették a panaszos emberi jogait.

A férfi a panasza idején gyakorlatilag analfabéta volt, és romaként egy baranyai faluban élt. A rendőrök 2013. február 4-én meggyanúsították és összeverték, a sellyei rendőrörsre előállították, mert a közeli Gilvánfa határában falopás történt. A férfi tagadta a lopást és azt állította, hogy nem is volt a környéken. Ekkor elkezdték őt pofozni, három rendőr verte, egyikük meg is rúgta a mellkasán, a szája is felrepedt.

A kényszer hatására elismerte a falopást.

 

Miután elengedték őt, az utcán két ismerősével találkozott, akik látták, hogy vérzik. Rendelőbe ment, ahol látleletet vetetett fel. Ennek alapján az arcán vérbőséget (piros foltok, tenyérnyomok), szájában nyálkahártya-sérülést (vérzés), mellkasán pedig kifejezett nyomásérzékenységet állapítottak meg.

A férfi két nap múlva feljelentést tett. A nyomozó ügyészség elhúzta az eljárást, szembesítésre mégsem került sor, és a szóba jöhető rendőröket sem kutatták fel, a nyomozást pedig 2013. november 15-én megszüntették. A férfi ezután panaszt tett, de azt a Baranyai Megyei Főügyészség még decemberben elutasította.

Ezután a Magyar Helsinki Bizottság segítségével az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult.

A strasbourgi bíróság mai ítélete szerint a magyar állam nem tudta igazolni, hogy a férfi sérülései nem a rendőrségen keletkeztek, az ügyészség pedig nem szembesítette az áldozatot az elkövetőkkel, nem gondoskodott a felismerésre bemutatásról sem, és alap nélkül vetette el a férfi mellett tanúskodók vallomásait. Mindez aláásta az eljárás hatékonyságát és sértette a kínzás, és a kegyetlen, embertelen bánásmód tilalmát. A magyar államnak ezért több, mint három millió forintot kell fizetnie.

A férfi ügyvédje, Fazekas Tamás azt nyilatkozta a Helsinki Bizottságnak, hogy a strasbourgi bíróság gyakorlata egyértelművé teszi: nem csak maga a bántalmazás vagy a kínzás sértheti a kínzás tilalmát, hanem az is, ha egy állam nem tesz meg mindent azért, hogy kivizsgálja a bántalmazásos ügyeket és megtalálja a felelősöket.

Tegnap 20:43

A kormány két hetet adott az üzemanyag-kereskedőknek, hogy a régiós országokhoz igazítsák az áraikat. Egri Gábor, a Független Benzinkutasok Szövetségének elnöke szerint nem mindegy, hogy a KSH mely környező államok árait fogja alapul venni.

Dobrev Klára szerint megtámadták a közös listára és a közös főpolgármesternek ajánlásokat gyűjtő aktivistákat, amellyel a hatalom egyértelműen jelezte, hogy a végnapjait éli. Orbán Viktor mindeközben meglehetősen máshogy gondolkodik a kormánypártokról, szerinte ugyanis a közelgő választások egyértelmű esélyese a Fidesz-KDNP.

Hadházy Ákos betekintést kért és kapott a Diákhitel Központ néhány, még Magyar Péter idején megkötött szerződésbe. Az erről szóló posztjában az országgyűlési képviselő kifejtette, az általa látott iratok tartalma felvethetik a büntetőjogi felelősség kérdését, ugyanakkor nem minden információt osztottak meg vele. Magyar Péter külön Facebook-bejegyzésben reagált Hadházy vádjaira.

Visszatér a jellemzően napos, száraz, kora nyárias időjárás április utolsó hétvégéjén; a hőmérséklet csúcsértéke vasárnap már 25 Celsius-fok körül alakul, de a szél sokfelé lesz élénk - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.