Gyurcsány: „A drámai helyzet drámai választ kíván”

A Facebookon osztotta meg Gyurcsány Ferenc, hogy miért kezdett éhségsztrájkba a parlament előtt. A volt miniszterelnök az előzetes választási regisztráció bevezetése ellen tiltakozik, szerinte a drámai helyzet drámai választ kíván, csak ilyen erős gesztusokkal lehet eljutni a választókhoz.

2012. szeptember 10., 09:59

Gyurcsány szerint a választók alig harmada rendelkezik erős pártszimpátiával és választási szándékkal. A kétharmad elfáradt, elege van a politikából, talán az egész országból is. Nincs, aki megszervezné az ellenállást. Az ellenzéki pártok, szervezetek megosztottak, támogatottságuk nem átütő. A média túlnyomó része vagy nyomja a Fidesz propagandát, vagy üres locsogással tölti ki a műsoridőt. A Fidesz-világnak nincs erős társadalmi, politikai ellenzéke.

A volt miniszterelnök úgy látja, akár szeretjük, akár nem, csak erős gesztusokkal lehet eljutni a választók többségéhez. „Másként mondom: a drámai helyzet drámai választ kíván” – fogalmazott

Facebook-bejegyzésébena volt kormányfő.

Gyurcsány kiemelte, az éhségsztrájkkal nem a kormányhoz fordulnak, mert tudják, hogy a parlamenti kétharmad nem kér az ellenvéleményből. „Célunk, hogy felhívjuk a választók figyelmét arra, hogy az előzetes regisztráció ellehetetlenítheti, hogy elzavarjuk az Orbán-rendszert, amely tönkretette az országot, tönkretette életünket. Nem akarunk belenyugodni abba, hogy választók milliói csendben tűrik, hogy magányossá vált hazánk, hogy sodródunk a nemzeti- és milliók magáncsődje felé, hogy pusztul az ország. Bárhová nézünk, baj van. A kormány mégsem megoldást kínál, hanem saját, egyre jobban morzsolódó hatalmát kívánja bebetonozni. Nincs okunk, hogy szótlanul tűrjük az iskolarendszer, a felsőoktatás feldúlását, az egészségügy tönkretételét, a dolgozók megalázását, a kulturális-, művészeti élet kiüresítését, a befektetőkkel való öngyilkos hadakozást, a csökkenő béreket, a növekvő inflációt” – írta Gyurcsány Ferenc.

Most nincs olyan politikus, aki legyőzheti Orbánt 2014-ben

„Aki részt vett a politikában, annak van szerepe a sikerben és a kudarcban is, a jó oldalon küzdöttünk, de miután én voltam a csapatkapitány, nagy részem volt a kudarcban” – mondta Gyurcsány Ferenc a Tv2 Frizbi című műsorában a beszélgetés elején arra a kérdésre válaszolva, hogy mennyire érzi magát felelősnek a Fidesz kétharmados többségéért.

Mint fogalmazott, azért kezdett bele a politikába, mert szenvedélyesen szerette volna nyomni az országot a Nyugat irányába, de a választók megijedtek ettől a változástól, és jobban elhitték a Fidesznek, hogy erőfeszítés nélkül lesz jobb ez az ország.

Gyurcsány szerint nem hazudtak 2006-ban, az „egy régi vita”, hogy az őszödi beszéd mi volt, ma is úgy tartja, hogy a „legbátrabb beszéd volt arra, hogy szembenézzünk”, a „szocik” 2006-ban „lényegében nem ígértek semmit”, a Fidesz ígért, és hazudott, például olyanokat, hogy 400 ezer forint lesz egy mandulaműtét.

Gyurcsány szerint abban, amit ők csináltak, „benne van a 300 forintos vizitdíj, benne van a pár ezer forintos tandíj”, hogy ezekről nem beszéltek a kampányban, az azért volt, mert nem tudták még előre, mit hoz az élet, „2006 tavaszán még senkinek a fejében nem volt olyan terv, hogy bevezetik a vizitdíjat”. A választók és a politikusok is „még tanulják a kampány műfaját”, ő ma már azt gondolja, keményen kell fogalmazni a választóknak, ő személy szerint pedig már „kinőtt abból, hogy Orbánozzon”.

Mint fogalmazott, ő az egyetlen ellenzéki politikus, aki kijelentette ellenzéki politikusként, hogy adóemelésre szükség van, az adóemelésért küzd, az 50-100 millió forint fölötti vagyonokat, jövedelmeket meg kellene adóztatni.

Kérdésre válaszolva azt mondta, nem tudja, ki szivárogtatta ki az őszödi beszédet, abban a borítékban, amit Mesterházy Attilának átadott, három volt MSZP-vezető neve szerepelt, plusz a bizonyítékok, ami alapján rájuk gondol. A papíron „egy nő, két férfi” szerepelt, mint mondta, az illetők is tudják, hogy ő rájuk gondol. Mint mondta, ha biztosan tudta volna, ki volt, nyilvánosságra hozta volna, és az illetőt „elzavarta volna a pártból”.

A 2009. márciusi lemondásával kapcsolatban azt mondta, azon kevesek közé tartozik, akik nem a politikából élnek, a 2008-as szociális népszavazás után már azt mondta, le kellett volna mondani, és új választásokat kiírni, de alulmaradt véleményével a pártban. Majd 2008 őszén egy nagy vita után ismét le akart mondani, de végül meggyőzték, hogy maradjon. Ezután jött a válság, aminek kezelésére nagyon kemény intézkedéseket hoztak, de 2009 márciusára úgy érezte, elfogyott a támogatottsága a frakcióban. Mint mondta, volt olyan, aki erre majdnem sírásban tört ki.

Szerinte ma a Demokratikus Koalíció az egyetlen normális, európai gondolkodású politikai erő, nem hiszi, hogy legyőzik a Fideszt 2014-ben, sőt az MSZP-nél sem lesznek erősebbek, de 2018-ra a baloldal vezető erejévé válhatnak. Ugyanakkor a jelenlegi demokratikus ellenzékben sincs olyan politikus, aki legyőzheti Orbánt 2014-ben.