Schmidt Mária a plakátbotrányól: nem mi csináltunk belőle nagy ügyet

Nem hagytuk ki Nagy Imrét és társait az 56-os emlékévből, csak mást hangsúlyoztunk – ezt mondta a Terrorháza Igazgatója, az 1956-os Emlékbizottság társelnöke a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában.

2016. november 18., 15:43

Schmidt Mária hangsúlyozta, Nagy Imrére nem kell annyira felhívni az emberek figyelmét, mert az ő nevét mindenki tudja, míg az '56-os hősök nevét nem ismerik. Mint mondta, több rendezvényen is megemlékeztek Nagy Imréről és társairól, szobrot is támogattak, volt egy háromnapos konferencia, ahol csak szocialista vonásaival foglalkoztak a forradalomnak. Téma volt a Pruck Pál-ügy is. Erről azt mondta Schmitt Mária, járt nála Pruck Pál lánya, megvizsgálják az ügyet és ha kiderül, hogy ő van a fotón , bocsánatot fognak kérni és kicserélik a nevet a kép alatt.

Forrás: schmidtmaria.hu Forrás: schmidtmaria.hu

Cáfolta azt is, hogy nem vonták be az '56-os Intézetet a programba. Példaként említette támogatták Rainer M. János és Eörsi László könyvét, minden konferenciájukat támogatták akárcsak a Bibó István Társaság összejövetelit, programjait.

Az 56-os emlékévre szánt 13 milliárd forintból 4 milliárd forintot költöttek el pályázatokat az ország egész területén. A maradék kilenc milliárd forint részben külföldi programokra költötték. 134 városban 381 rendezvény volt. Európa nagyvárosaiban szabadságkoncerteket adtak, a központi programokra költöttek. Természetesen el fognak számolni. Felhívta figyelmet, hogy a Holokauszt 70. évfordulójára ugyanennyi forrást adott a kormány és ott nem emlékszik, hogy ilyen kérdéseket feltettek volna.

A Pruck Pál ügyről azt mondta, szerinte Pruck Pál leszármazottjának nem vele, hanem Dózsa Lászlóval van vitája. Dózsa László úgy azonosította be a képet, hogy ő van a fotó. Sok jel volt, mely a Pruck Pál aláírást hiteltelenítette. Persze elképzelhető, hogy a végén kiderül, hogy ő van a fotón, de az is, hogy nem. Azt hangoztatta, nem ők csináltak ebből nagy ügyet. (Mondja ezt azután, hogy hosszú nyilatkozatban bizonygatta, miért biztos, hogy Dózsa László van a képen, Pruck Pált többszörösen büntetett köztörvényesnek nevezte, és arra is célozgatott, hogy úszhatta meg Pruck a megtorlást. Eörsi László később pontról pontra cáfolta valamennyi érvét.)

Schmidt Mária elmondta, legutóbb az emlékbizottság arról döntött ülésén, hogy az '56-os intézetet utasítsák arra miniszteri szinten, hogy az 1956-tal kapcsolatos emblematikus fényképeket azonosítsák be és március 31-ig végezzék el ezt a munkát. Szerinte ezt a munkát már rég el kellett volna végeznie az intézetnek. A Terror Háza igazgatója hozzátette, hogy a Rainer M. János által kiadott könyvben névtelenül jelent meg az érintett fotó. A tévedést továbbra sem ismerte el, mert mint mondta, hogy még nincs bizonyítva semmi.

Schmidt Mária beszámolt arról is, hogy Pruck Pál lánya ott járt nála és megígérte, hogy elviszi azokat a dokumentumokat, melyek szerinte az ő igazát bizonyítják. Ha kiderül, hogy Pruck Pál van a fotón, bocsánatot fognak kérni és ki fogják cserélni az aláírást.

(Klubrádió)

11:08

Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent – tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Ez minden idők harmadik legalacsonyabb értéke, aminek meg is látszik az eredménye: egy városnyi lélekszámmal lett kevesebb Magyarország.

A kormány két hetet adott az üzemanyag-kereskedőknek, hogy a régiós országokhoz igazítsák az áraikat. Egri Gábor, a Független Benzinkutasok Szövetségének elnöke szerint nem mindegy, hogy a KSH mely környező államok árait fogja alapul venni.