Beintett Orbán Viktornak az Európai Bizottság, kerítésre nem ad pénzt

Azt vizsgálják, hogy más határvédelmi intézkedéseket finanszírozzanak-e ugyanúgy, ahogyan eddig is.

2017. szeptember 1., 16:23

Szerző:

Nem finanszírozzuk kerítések megépítését a külső határokon. Támogatjuk a határvédelmet, de kerítéseket nem finanszírozunk – utasította el pénteki sajtótájékoztatóján Alexander Winterstein. az Európai Bizottság szóvivője Orbán Viktor kérését. A magyar miniszterelnök csütörtökön Jean-Claude-Junckernek, az Európai Bizottság elnökének írt egy levelet, amelyben a testületet arra kérte, hogy fizesse ki annak a 863,2 millió eurónak (270 milliárd forintnak) felét, amelyet Magyarország a schengeni határok megvédésére a déli határon felállított kerítésre és más határvédelmi intézkedésekre fordított. Pénteken Winterstein ennek a lehetőségét vetette el. Ettől függetlenül – fűzte hozzá – a testület vizsgálja, milyen kiegészítő támogatást tudna adni Magyarországnak a határvédelemben, amelyre korábban is adott pénzt.

Fotó: EPA / Olivier Hoslet

Az alighanem provokációnak is szánt levélben Orbán többször is hangsúlyozta, hogy az európai szolidaritás jegyében kéri a 135 milliárd forintos támogatásra az Európai Bizottságot. Ez a testületnek is feltűnt, Winterstein legalábbis a sajtótájékoztatón tett egy megjegyzést, hogy eszerint Magyarország elfogadja, hogy a szolidaritás kiemelt jelentőséget viselő elv az Európai Unióban. „A szolidaritás kétirányú utca, és minden EU-tagországnak készen kell állnia arra is, hogy adjon. Ez nem afféle à la carte menü, amelyben csak úgy ki lehet választani egy ételt. például a határvédelmet, hogy aztán ne kérj egy másikból... például az áthelyezésből” – utalt a bizottsági szóvivő egy éles kiszólással arra, hogy az Orbán-kormány elutasítja annak az 1294 menekültnek a befogadását, akit más EU-tagországokból helyeznének át Magyarországra.

Az Európai Unió Bírósága szeptember 6-án hoz döntést az úgynevezett kvótaperben, amelyet Magyarország és Szlovákia indított, és amelyben a két ország azt kéri, hogy nyilvánítsák illegálisnak a menekültek áthelyezéséről hozott döntést. Erről 2015 szeptember 22-én határozott az EU belügyminiszteri tanácsa, és ez az a döntés, amelynek az értelmében Magyarországnak 1294 menekültet kellene befogadnia.

Az Európai Bizottság egyébként következetesen nem ad pénzt kerítésépítésre. 2012-ben a testület Görögországot is elítélte amiatt a 12,5 kilométeres kerítés miatt, amelyet a örök határon húztak fel a menekültáradat megállítására, de később aztán finanszírozta a határszakaszon felállított hőkamera-rendszer kiépítését.