Hét év börtönre és kényszermunkára ítélték Mianmarban a Reuters két tudósítóját

2018. szeptember 3., 14:12

Szerző:

Hétfőn hét-hétévi börtönre és kényszermunkára ítélték Mianmarban a Reuters két tudósítóját államtitkok megszerzésének vádjával. A 32 éves Va Lon és a 28 éves Kjav Szo O tíz rohingja férfi és fiú meggyilkolása ügyében végzett oknyomozást Arakán szövetségi államban. 

Decemberben Rangunban tartóztatták le őket államtitkok megszerzéséért. A két férfi azt állítja, hogy tőrbe csalták őket, rendőrök adtak át nekik hivatalos iratokat, amelyeket a hatóságok államtitoknak minősítenek. Ezek a másolt dokumentumok állítólag a hadseregnek a rohingja lázadók elleni hadműveletéről szóltak.

Mianmar Arakán nevű államában több mint egymillió, főként muzulmán, kisebb részben hindu vallású rohingja él. A kormány a szomszédos Bangladesből származó illegális bevándorlóknak tekinti őket, nem hajlandó állampolgárságot adni nekik, így jogfosztottak, utazásukat korlátozzák. Az 56 milliós Mianmar lakosságának nagy része buddhista. Bangladesben is egyre ellenségesebben viszonyulnak az ott élő több mint 400 ezer rohingjához, akik az 1990-es években menekültek a szegény ázsiai országba.

A fegyvertelen civil lakosság ellen hosszú ideje folytatott katonai erőszak elől több mint 650 ezer rohingja menekült el Mianmar északnyugati Arakán államából a szomszédos Bangladesbe.

A törvény, amely alapján az újságírók ellen vádat emeltek, még a brit gyarmati időkből való.

Az EU külügyi szolgálata (EEAS) hétfőn közleményben ítélte el a döntést. Az EEAS álláspontja szerint a Reuters hírügynökség két tudósítójának börtönbüntetésre ítélése Mianmarban aláássa a média szabadságát, a nyilvánosság információhoz való jogát, valamint a jogállamiság fejlődését az ázsiai országban.

A nyilatkozat szerint az országban elkövetett súlyos emberi jogsértéseket feltárók elítélése és bebörtönzése más újságírók megfélemlítésére is szolgál. Kijelentették, hogy a média szabadsága és a kritikai újságírás a demokrácia alapvető pillérei, a szabad sajtó kulcsszerepet játszik az átláthatóság előmozdításában és a demokratikus kormányok elszámoltathatóságában.

– Az Európai Unió elvárja, hogy a mianmari hatóságok megfelelő körülményeket biztosítsanak az újságíróknak munkájuk szabad gyakorlásárához. Felül kell vizsgálni a két újságíró ítéletét, és azonnal, feltétel nélkül szabadlábra kell helyezni őket - tették hozzá.

A 168 Óra munkatársa, Parászka Boróka a világ legnagyobb menekülttáborában járt, ahol a mianmari tömeggyilkosságok, etnikai tisztogatások rohingya túlélőivel beszélt arról, hogy mire emlékeznek, hogyan élhető túl az ilyen leszámolás. A látogatásról júliusi cikkében számolt be.

Vádemelés nélkül lezárta a csíkszeredai ügyészség azokat a büntetőjogi eljárásokat, amelyeket az úzvölgyi katonatemetőben a nacionalista Calea Neamului (Nemzet útja) egyesület által tavaly engedély nélkül felállított 150 fakereszt ügyében indított - tudatta szerdán a Maszol.ro hírportál a magyargyűlölő Mihai Tirnoveanunak, az egyesület vezetőjének a Facebookon közzétett bejelentését ismertetve.