Tapasztalatlan, kezdő orvosok az éjszakai ügyeletben?

A felelősségre vonástól is félnek azok a szakvizsgához szükséges képzést végző rezidens orvosok, akik sokszor szakorvosi felügyelet nélkül kénytelenek ellátni az ügyeletet kórházi osztályokon. A szakemberek szerint a kórházak tudják, hogy törvényt szegnek, de az orvos- és pénzhiány miatt nincs más választásuk.

2015. november 25., 16:36

Túlterheltek és a nemrég megítélt plusz támogatás ellenére is alulfizetettek a rezidens orvosok, derült ki az RTL Klub riportjából az elmúlt napokban. A csatorna által megkérdezett fiatal, a szakorvosi képzést végző orvosnő arról is beszélt, hogy sokszor a kompetenciáikat meghaladó döntések meghozatalára kényszerülnek, vagy olyan terápiákban és betegellátásban kell részt venniük és azokat levezényelniük, amikhez nincs meg a kellő tapasztalatuk. Ráadásul ilyen esetekben személyes segítséget kérni sincs mód.

További gond, hogy bár a kormány megemelte a rezidensek jövedelmét, az RTL Klub arról tudósított, hogy az érintettek gyakran nem kapják meg a pótlékaikat és a túlóráért járó pénzt.

Az pedig, hogy csak a rezidensek bérét emelték, a többi orvosét nem, a szakmán belül is feszültséget okoz. Így adódik olyan helyzet, amikor a rezidens munkáját felügyelő, akár több évtizedes tapasztalattal bíró szakorvos kevesebb pénzt visz haza a hó végén, mint a felügyelete alatt dolgozó-tanuló fiatal kolléga.

Az orvoshiány kapcsán festett tragikus kép valós – erősítette meg egy fővárosi házorvos a 168 Óra Online-nak: a szakorvosok, akikhez a betegeit eddig irányította, többségében külföldre mentek dolgozni, vagy annyira túlterheltek, hogy a betegeket csak több hónapos várakozás után tudják szakvizsgálatra fogadni.

Április 30-án az MBH Bank szerződést írt alá a Magyar Fejlesztési Bankkal, melyben megállapodnak arról, hogy a 2021–2027-es uniós fejlesztési ciklus lakossági hitelprogramjait elérhetővé teszik az MFB Pont Plusz lakossági hálózatukon keresztül. A hitelintézet a közvetítői feladatok ellátásának jogát konzorciumban nyerte el, nyílt közbeszerzés keretében, így az EU-s forrásokból a vállalkozásoknak szánt, már korábban bejelentett KKV Technológia Plusz Hitelprogram nulla százalékos kölcsönei április 30-tól, míg az otthonfelújítási program terméke várhatóan nyár elejétől lesz igényelhető a MBH Bank által üzemeltetett, 154 bankfiókban elérhető lakossági és vállalkozói MFB Pont Plusz pontokon.