Nem gyilkos, és nem bálna!

2012. május 2., 14:30

Írott és vetített sajtónkban rendszeresen megjelenik a „gyilkos bálna” kifejezés. Pedig a bálna szilás cet, és apró rákokkal táplálkozik. Az ilyen állatokat a magyar nyelv nem tekinti gyilkosoknak. Azok a cetek, amelyek halakat, fókákat, pingvineket, rozmárokat esznek: fogas cetek. (Lehet, hogy egyes médiaszemélyek számára ez fogas kérdés...) A fogas ceteket delfineknek hívják. A köztük levő legnagyobbaknak a szép és találó magyar neve kardszárnyú delfin.

Tudom, honnét ered a gyilkos bálna (killer whale) kifejezés. Kiplingnek A dzsungel könyve című művében található A fehér fóka című elbeszélés. Ott jogos a gyilkos bálna név, mivel a kardszárnyú delfinek valóban vadásznak fókákra. (Persze fóka is többféle van, de ez most nem számít.)

Harcoljunk a tudásért, a pontos magyar beszédért és az igazságért!

Fried Ervin
E-mail

13:07

Április 30-án az MBH Bank szerződést írt alá a Magyar Fejlesztési Bankkal, melyben megállapodnak arról, hogy a 2021–2027-es uniós fejlesztési ciklus lakossági hitelprogramjait elérhetővé teszik az MFB Pont Plusz lakossági hálózatukon keresztül. A hitelintézet a közvetítői feladatok ellátásának jogát konzorciumban nyerte el, nyílt közbeszerzés keretében, így az EU-s forrásokból a vállalkozásoknak szánt, már korábban bejelentett KKV Technológia Plusz Hitelprogram nulla százalékos kölcsönei április 30-tól, míg az otthonfelújítási program terméke várhatóan nyár elejétől lesz igényelhető a MBH Bank által üzemeltetett, 154 bankfiókban elérhető lakossági és vállalkozói MFB Pont Plusz pontokon.