Kegyelmi botrány után: félmillió szavazót vesztett a Fidesz

A kegyelmi botrány alaposan megtépázta a Fidesz népszerűségét: legalább félmillióval kevesebb szavazót vesztett a kormánypárt.

2024. március 27., 07:01

Szerző:

A kegyelmi botrány, illetve az elmúlt hónap belpolitikai eseményei március elejére jelentősebb változást eredményeztek – ez derül ki az IDEA Intézet 2024. március elején, tehát még Magyar Péter mozgalmának megalapítása előtt elvégzett felméréséből – amit a 24.hu szemlézett.

Az utóbbi években szinte megszokottá vált, hogy a pártoktól eltávolodó szavazók jellemzően a bizonytalanok táborát növelték, 2024 márciusában ez hosszú idő után nem így volt. Az „egyéb” (a kérdőív szavazólapján nem szereplő kisebb, vagy még nem is létező) pártokra szavazók aránya a korábbiakban szokatlan módon, legalább 100–150 ezer fővel növekedett.

A felmérés szerint: március elején a felnőtt népesség kicsivel több mint negyede (26 százalék) szimpatizált a Fidesz-KDNP-vel, a biztos szavazók 42 százaléka adta volna le a kormánypártokra a szavazatát.

A legnagyobb ellenzéki párt továbbra is a DK, a pártot a felnőtt népesség több mint egytizede támogatja, ami a biztos szavazatok 18 százalékát jelentette volna egy most vasárnap megtartott parlamenti választáson.

Március elején a Momentum, a Mi Hazánk és az MKKP támogatottsága megegyezett (5 százalék), e pártok magabiztosan elérték volna a parlamenti küszöböt.

A felnőtt népesség egyharmadának bizonytalan a pártpreferenciája, e csoport aránya az előző havi 3 százalékos visszaesés után, ezúttal további 1 százalékkal csökkent (33 százalék).

Márciusban jelentős változás történt nemcsak februárhoz, hanem az előző évekhez képest is abban tekintetben, hogy a kisebb, egyéb pártok szavazóinak aránya a teljes népesség körében és a biztos szavazók között is 3 százalékkal növekedett. A hónap első felében a biztos szavazók 7 százaléka szavazott volna valamelyik kisebb, nem nevesített pártra.

Megfordította a trendet a kegyelmi botrányt

Az IDEA Intézet mérései szerint a Fidesz-KDNP támogatottsága a tavalyi év közepétől egészen az 2023 végéig folyamatosan csökkent, ami a biztos szavazók körében mindvégig kisebb mértékben volt csak érzékelhető. A kormánypártok támogatottsága 2023 végére „mélypontra” zuhant, de az év elejétől már éppen erősödni látszott. A legfrissebb, 2024. márciusi eredmények viszont azt mutatják, hogy a kegyelmi botrány következtében a Fidesz-KDNP-nek legalább félmillióval kevesebb szavazója van, mint egy évvel korábban. Igaz, az IDEA Intézet adatai szerint önmagában a botrány február eleje és március eleje között már „csak” nagyjából 80–100 ezer Fidesz-KDNP szavazót „mozdított meg”.

Vitézy Dávid indulása valójában segít Karácsony Gergelynek megnyerni a választást egy kutatás szerint

Ahogyan arról beszámoltunk, Vitézy Dávid és Karácsony Gergely szavazótáborának pártpolitikai összetételét vizsgálta a Republikon Intézet a legújabb elemzésében. A számok szerint Vitézy a Fidesz táborát osztja meg, ezáltal kedvez az indulása Karácsonynak, aki akkor is nyer, ha Vitézy vagy Szentkirályi visszalép a másik javára, ugyanakkor mindenképpen kisebbségben lesz az új szabályok szerint megválasztott Fővárosi Közgyűlésben.

Vitézy Dávid valójában a Fidesz jelöltje – hangoztatja Karácsony Gergely és pártja a Párbeszéd, valamint a jelenlegi főpolgármestert támogató pártok és a baloldali véleményformálók. A Republikon Intézet (a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke Horn Gábor, Karácsony korábbi főnöke, 2018-ban Karácsony és az MSZP főtanácsadója) kutatása szerint ezt a Fidesz fővárosi szavazói is hasonlóan látják, ugyanakkor ez jelentős segítség Karácsony Gergelynek, hiszen indulása megosztja a jobboldali tábort.

További részleteket itt olvashat.

(Fotó: 168.hu/Merész Márton)

A legmagasabb jövedelmű járásokban is hozzá lehet jutni a legmagasabb támogatáshoz, ha az igénylő keresete alacsony. Akár a 3,8 millió forintot is elérheti a támogatás összege, ha a felújítással sikerül 40 százalék fölé tornászni az energiamegtakarítást.