Törvénymódosítást kezdeményeztek a bicskei gyermekotthon szexuális bűncselekményekért elítélt volt igazgatója miatt

2019. szeptember 25., 18:08

Szerző:

Két jobbikos országgyűlési képviselő törvénymódosítást kezdeményez annak érdekében, hogy legyenek visszavonhatóak az állami kitüntetések. Javaslatukhoz kedden nyílt levélben Áder János köztársasági elnök támogatását kérték.

Egyikük, Bencsik János szerdán, a Sándor-palota előtt tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy

a kitüntetésekről rendelkező jogszabály előírja az adományozás módját, de nem szól a visszavonás lehetőségéről.

A kiskorúak sérelmére elkövetett szexuális cselekményekért nyolcéves elzárásra ítélt egykori bicskei gyermekotthon-igazgató példáját idézve kiemelte, lehetővé kell tenni a visszavonást az elismerésre érdemtelenné, méltatlanná váltak esetében, ha szándékosan elkövetett bűncselekményben jogerősen elmarasztalták őket.

– Minden kitüntetés igazi értékét az adja, hogy milyen társaságba kerül az ember, kikkel kell osztozna egy ilyen kitüntetésen

– fogalmazott, hangsúlyozva, hogy a visszavonhatóság az elismerések méltóságát is garantálhatná.

Frakciótársa, Szilágyi György arról beszélt, óriási társadalmi felháborodást váltott ki, hogy megtarthatja kitüntetését egy olyan ember, aki „az egyik legocsmányabb bűnt” követte el.

Az ügy előzménye, hogy a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon volt igazgatóját, Vásárhelyi Jánost jogerősen nyolc év fegyházra ítélte a Győri Ítélőtábla a gondozására bízott gyermekek ellen elkövetett szexuális bűncselekmények miatt. Emellett nyolc évre eltiltották a közügyek gyakorlásától. Annak a 168 Óra járt utána, hogy a jogerős ítélet fényében a volt igazgatótól visszavonják-e kitüntetéseit.

Vásárhelyi János 2000-ben Bicske Város Díszpolgára címet, 2016-ban Magyar Bronz Érdemkeresztet kapott, Budapest pedig 2015-ben Bárczy István Díjjal ismerte el munkásságát. 

Amikor megkérdeztük a Köztársasági Elnöki Hivatalt, hogy kezdeményezi-e a hivatal Vásárhelyi János bronz érdemkeresztjének visszavonását, azt a választ kaptuk, hogy a hatályos szabályozás alapján állami kitüntetés visszavonására nincs mód.

A 2011-es törvény, amely a kitüntetésekről is rendelkezik, valóban nem tér ki a kitüntetés visszavonására, mióta az Orbán-kormány módosította a törvényt. Annak ellenére, hogy a 2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről 61. paragrafusában előírja, hogy a közügyektől eltiltott személy nem kaphat belföldi kitüntetést, és elveszti kitüntetéseit is.

A Jobbik 2016-ban már kezdeményezte, hogy módosítsák a rendeletet, hogy a szándékos bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen elítéltektől vissza lehessen venni a kitüntetést, de a párt nem járt sikerrel.