Egy NAV-os közbeszerzésnél robbanhatott ki a Microsoft-botrány

2018. január 22., 13:20

Szerző:

Nagyon úgy néz ki, hogy egy Nemzeti Adó- és Vámhivatallal kötött gigabeszerzést talált annyira gyanúsnak a Microsoft, hogy vizsgálatot folytatott magyarországi leányvállalatánál, a Microsoft Hungary-nél a kormányzattal megkötött üzletek miatt, ami után négy magyar beszállítójából hárommal szerződést bontott – értesült a Napi.hu.

Vida Ildikó
Fotó: Facebook/Vida Ildikó

A portálnak több forrás is megerősítette, hogy elsőként a NAV-os szoftverlicenc-beszerzést szúrta ki az anyacég ellenőrzése. Egy 2014 májusában kötött szerződés valós, illetve a papírokon feltüntetett összege között több száz millió forintos különbséget találtak, és a hiányzó összegről mindmáig nem derült ki, hogy pontosan hol és kinél landolt.

A vizsgált szerződést a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság által kiírt, nettó 46 milliárd forint értékű 2013-as keretmegállapodás terhére kötötték. A Racionet Zrt. a Microsoft által kifogásolt bruttó 1,82 milliárd forint összegű beszerzésén konzorciumvezetőként nyert.

A szerződésben az adóhatóság többek között 8820 darab Office Standard 2013 és 2275 darab Office Pro Plus 2013 csomagot vásárolt, és ezek mellett még 15 250 darab WindowsPro SNGL szoftverre kötöttek szerződést. A megállapodást az a Vida Ildikó –akkori NAV-elnök – írta alá, akit 2014 nyarán korrupciós okokra hivatkozva az Egyesült Államok kitiltott az országból. A portál értesülései szerint éppen a kitiltási botrány miatt kezdett a Microsoft vizsgálódni.

Nem teljesen egyértelmű, hogy mi volt a probléma a szerződéssel. A Napi.hu egy forrása szerint a szoftverek díjaiban 20–30 százalékos eltérés volt a tényleges árhoz képest. Egy másik forrás szerint a nagy tétel miatt olcsóbban is meg lehetett volna vásárolni a csomagokat. Van olyan verzió is, hogy a megvett termékkódok nagy részét azért nem aktiválták a NAV-nál, mert azt a szervezet továbbadta más cégeknek, vagyis kétszer adták el ugyanazt a terméket.

A portál érdeklődött az adóhatóságnál, de nem kaptak választ az ügyben, és Vida Ildikó sem kívánt reagálni.

Április 30-án az MBH Bank szerződést írt alá a Magyar Fejlesztési Bankkal, melyben megállapodnak arról, hogy a 2021–2027-es uniós fejlesztési ciklus lakossági hitelprogramjait elérhetővé teszik az MFB Pont Plusz lakossági hálózatukon keresztül. A hitelintézet a közvetítői feladatok ellátásának jogát konzorciumban nyerte el, nyílt közbeszerzés keretében, így az EU-s forrásokból a vállalkozásoknak szánt, már korábban bejelentett KKV Technológia Plusz Hitelprogram nulla százalékos kölcsönei április 30-tól, míg az otthonfelújítási program terméke várhatóan nyár elejétől lesz igényelhető a MBH Bank által üzemeltetett, 154 bankfiókban elérhető lakossági és vállalkozói MFB Pont Plusz pontokon.