Matolcsy György szerint 2030-ra elérjük az EU-átlagot, 2050-re pedig Ausztria fejlettségi szintjét

Úgy tűnik, Kínából fogjuk importálni az új magyar gondolkodást.

2018. március 6., 17:02

Szerző:

A világgazdaságban nemsokára új korszak kezdődik, ezért Magyarországnak nemsokára új stratégiát kell alkotnia azokon a szilárd alapon, amelyet az Orbán-kormány gazdaságpolitikája teremtett meg – mondta Matolcsy György a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara előtt gazdasági évnyitóként tartott keddi előadásában. A jegybankelnököt a 24.hu újságírója ballagott el meghallgatni, a cikk szerint pedig a jegybankelnök azt fejtegette, hogy „egy nagy kanyar” jön a világgazdaságban, a digitalizáció következik, a világ országai áttérnek az ipar 4.0-ra. Magyarország – jelentette ki – kegyelmi időben van az új stratégia kialakításáig, amelynek a segítségével

2030-ra elérhetjük az EU átlagos fejlettségi szintjét, 2050-re pedig Ausztriáét. 

Szerinte Magyarországnak tőkeintenzív növekedési pályára kell áttérnie, más típusú monetáris és gazdaságpolitikára, illetve egy versengőbb bankrendszerre van szüksége, mert a gazdaság felzárkózása nem fenntartható. Ehhez a fordulathoz egy új társadalompolitikának is idomulnia, amely gátat vet a magyarok fogyásának, a kivándorlásnak és felfelé ívelő pályára állítja az alacsony gazdasági termelékenységet. Matolcsy György mindezt új egyensúlyi vízióként aposztrofálta, amelyben a pénzről való gondolkodás is megváltozik. meggazdagodni dicsőség! – idézte a kínai szocialista piacgazdaság értelmi szerzőjét és karmesterét, Teng Hsziao-ping néhai pártfőtitkárt. Nálunk is pozitív gondolkodást kell a tőkével, a profittal, a pénzzel kapcsolatban kialakítani. Fogadjuk el a boldog és gazdag Magyarország vizíóját! – zárta filozófiai mélységű fejtegetéseit a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Korábban beszélt arról is, hogy a monetáris politikai fordulat révén jelentősen csökkent a kamatok mértéke, az állampapírok hozamszintje, ennek hatásaként a központi költségvetés a kamatkiadásokban 2015-ben mintegy 500 milliárd forintot, 2017-ben 600 milliárd forintot takarított meg, az idén pedig várhatóan 750 milliárd forintot fog.

 

16:32

Már rögtön az első negyedévben elérte az egész évre tervezett hiánycél 58 százalékát a kormány, aminek két legfőbb oka a 13. havi nyugdíj kifizetése, valamint a magas hozamú inflációkövető lakossági állampapírok után fizetendő kamatok voltak. Ebből adódóan a költségvetés kiigazítása elkerülhetetlen, amit minden bizonnyal a lakosság is megérez majd.

Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.