A magyar kalandorról, Benyovszky Móricról írtak rockoperát a lengyelek

2018. május 25., 14:18

Szerző:

A Gazeta Wyborcza számolt be róla, hogy Poznanban bemutatták a Beniowski. Ballada bez bohatera című rockoperát, amelyet a költő Juliusz Słowacki 1941-ben írt Beniowski című verse ihletett – írja a 24.hu.

A dalmű főhőse a magyar származású Benyovszky Móric arisztokrata, katona, világutazó és kalandor, aki a 18. század második felében itthonról elmenekülve előbb Lengyelországban is élt, majd beutazta Európát és később Madagaszkár királyává vált.

A Małgorzata Warsicka rendező által színpadra állított rockopera nemcsak fiatalos és dinamikus, de rendhagyó módon 

a szereplőgárdáját is csupa fiatal nő alkotja.

– írja a hírportál. 

Íme, az előadás előzetese:

Benyovszky Móricról az 1970-es évek közepén években magyar-csehszlovák tévésorozat készült, a főbb szerepekben mások mellett Juhász Jácinttal, Bujtor Istvánnal, Páger Antallal, Gábor Miklóssal, Darvas Ivánnal, Várkonyi Zoltánnal, Őze Lajossal és Zenthe Ferenccel. A koprodukciós szériát a körmét csonkig rágva nézte az ország estéről-estére.

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.