Gorbacsovtól Putyinig – Történelem a közelmúltból

2017. október 5., 16:44

Szerző:

Az októberi forradalom századik évfordulójának előestéjén, de a dátumtól lényegében függetlenül megjelent a Ruszisztikai Könyvek sorozat 43. darabja. Kemény László, a téma jó ismerője A Szovjetunióból a 21. század Oroszországáig című munkájában az eurázsiai birodalom utolsó bő negyedszázadának  történetét vizsgálja, szakmai hozzáértéssel és empátiával.

Amint azt a címoldal illusztrációja is jelzi, a közel háromszáz oldalas kötet Gorbacsovtól Putyinig tekinti át az említett periódus eseményeit, fejleményeit, viharait. A szerző ezzel együtt bevezetőjében visszanyúl a korábban Nagy Októberi Szocialista Forradalom elnevezéssel aposztrofált időszakig, megállapítva, hogy az azt követő évtizedek tagadhatatlan eredményeit kísérő súlyos megpróbáltatások és áldozatok dacára a hatalmas ország talpon maradt. „A Szovjetunió győztese volt a második világháborúnak, majd képes volt legyőzni a sztálinizmust is, és túllépve rajta belsőleg megújulni. Ezekbe a megpróbáltatásokba bele is pusztulhatott volna. Nem ez történt. A Szovjetunió a hidegháborút lezáró kiegyezés következtében hullott szét. A jogutód Oroszországi Föderáció azonban – évtizednyi bizonytalanság után – rátalált az újjászületés, a megerősödés útjára, és ma a globálisan integrált világ egyik egyenjogú és -rangú tényezője.”

Nos, Kemény professzor főleg ezt az ominózus évtizedet teszi vizsgálata tárgyává. Alapkérése: hogyan lett a Szovjetunióból ismét Oroszország és a „kommunizmusból” újra „kapitalizmus”? Az idézőjelek nem véletlenül társulnak a fogalmakhoz. Ahogy a szovjet államot nem lehetett kommunistának nevezni (hiába titulálták ezerszer is annak), úgy a mai oroszhonra is nem kevés eufemizmussal lehet(ne) csak ráakasztani a kapitalista jelzőt. Kutatásait összegezve a szerző megállapítja: a 21. századba lépve ez az ország olyan évtizedet hagyott maga mögött, amelyben a szétesés, a sokkterápiával megvalósított rendszerváltás fájdalmai, az ezeket kísérő gazdasági és szociális csőd, a polgárháború réme, a nemzeti szeparatizmus és a vele összekapcsolható terror végzetesen kifárasztotta az orosz(országi) társadalmat. Az emberek kiábrándultak már a hitegetésekből, és várták azt az erőt, amelyik rendet tesz, és amelyben újra hinni lehet. Szinte aktualizálva a 19. századi költő, Fjodor Tyutcsev sorait (Szabó Lőrinc fordításában):

Oroszországot, ész, el nem éred;
méter, sing sose méri fel:
külön úton jár ott az élet –
Oroszországban hinni kell!

Kemény László azonban nem éri be ennyivel, s ezt a történelmi mértékben rendkívül rövid időszakot, egy évtizedet is négy részre bontva elemzi, ismertetve és analizálva az eseményeket, amelyek a gorbacsovi kísérletezés bukásától Putyin pozíciójának megszilárdulásáig elvezettek. Külön tárgyalja az 1989-es máltai megállapodástól a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége 1991. decemberi felbomlásáig/felbontásáig tartó viharos hónapokat, külön a Jelcin nevével fémjelzett korszakot, amikor is formát kapott az oroszországi új államiság, ám csődöt mondott a „liberális” (valójában rabló)kapitalizmus. A probléma súlyának megfelelően ábrázolja a könyv a kínzó gazdasági útkeresést, és egyfajta „rendszerigazításként” beszél a szociális piacgazdaság „orosz módra” történő megalapozásáról – ami már a Putyin-korszak kezdetét jelenti. A szerző a téma folytatását ígéri, következő kötetében immár Vlagyimir Putyin tevékenységének elemzésével.

 Kemény László

Egy recenziónak nem feladata apró részletekbe belemenni, már az is okot adhat az elégedettségre, ha sikerül a könyv iránt az olvasó érdeklődését felkelteni. A Szovjetuniótól a 21. század Oroszországáig nemcsak az ELTE Ruszisztikai Tanszéke és más tudományos intézmények e témakörrel foglakozó oktatói és hallgatói számára nehezen nélkülözhető forrásanyag, hanem mindazon érdeklődőknek is hasznos, akik személyes okokból vagy egyszerű kíváncsiságból pillantanának bele egy világtörténelmi jelentőségű ország fejlődésének kevésbé ismert részleteibe.

Vádemelés nélkül lezárta a csíkszeredai ügyészség azokat a büntetőjogi eljárásokat, amelyeket az úzvölgyi katonatemetőben a nacionalista Calea Neamului (Nemzet útja) egyesület által tavaly engedély nélkül felállított 150 fakereszt ügyében indított - tudatta szerdán a Maszol.ro hírportál a magyargyűlölő Mihai Tirnoveanunak, az egyesület vezetőjének a Facebookon közzétett bejelentését ismertetve.