Sony Xperia Z5 – Xperia felrázva, nem keverve

Az évek folyamán szemmel tartottuk a Sony Xperia Z technikai fejlődését, és így az 5-ös elérésével visszatekintve, az elmúlt időszakra, azt lehet mondani, hogy az apróságokon kívül nem sok minden különbözött az egymást követő generációk között. A felhasználókhoz egyre csak barátságosabban álltak a készülékek, egyre inkább testre-szabhatóvá vált a kezelőfelületük és egyszerűsödött a használatuk. De a fejlődés annyira kisléptékű volt, hogy sokan a komplett szériát egyetlen készülék különböző prioritású modelljeinek tartják. A Z5-el viszont már más a helyzet.

2015. november 24., 20:43

A vadonatúj design elegánsabb megjelenést kölcsönöz a készüléknek, amit akár négy, nevezetten grafit-szürke, arany, fehér és zöld színben vásárolhatunk meg. A külsőt ért további változás, hogy ezúttal nem csupán a hátoldalon találhatunk Xperia logót, hanem már a bal szélére is gravíroztak egyet a készüléknek. A relatíve kisebbre tervezett váz szélén egy kissé emeltek, hogy a ferdébb felületekre való helyezés se jelentsen egy spontán öngyilkosságot a telefonnak, mint ahogy azt sok esetben a Z3 tette.

A vadonatúj design elegánsabb megjelenést kölcsönöz a készüléknek, amit akár négy, nevezetten grafit-szürke, arany, fehér és zöld színben vásárolhatunk meg.

Ami talán még ezen adatoknál is érdekesebb, hogy a hátoldal ezúttal egy matt-üveglapot is kapott, amitől ténylegesen sokkalta szebben, elegánsabban néz ki a készülék, mint ahogy azt eddig a Z3-nál vagy éppen a Z4-esnél láthattuk, viszont feltétlenül megjegyzendő, hogy sokkal sérülékenyebb is. Az általam kipróbált készülék esetében, meg is lett az üveg-hátlap csúszósságának az ára, mivel sikerült egy zúzott köves úton „elszöknie”, aminek hatására a hátlap szilánkokban végezte. Ez nem történt volna meg, egy műanyag, vagy fém hátoldalú készülékkel.

Az eddigi kissé zavaró probléma is végre eltűnt az új designnal. A fingerprint aktivációjára gondolok, ami azért az eddigiekben egészen kellemetlen helyre került, most viszont bőségesen elegendő a bekapcsoló gombot megnyomni és már kezdődhet is az ujjlenyomat ellenőrzés. Szerintem ez eddig a legkényelmesebb felhasználása a technológiának, nem kell kényelmetlen mozdulatokat tennünk, csupán a power gombot kell megnyomnunk, és a készülék máris készen áll, a beprogramozott ujjak lenyomatának olvasására.

A vadonatúj design elegánsabb megjelenést kölcsönöz a készüléknek, amit akár négy, nevezetten grafit-szürke, arany, fehér és zöld színben vásárolhatunk meg.

Ügynök-módi

Ami ténylegesen nagyon menőre sikeredett az új Xperia növendékben, az annak a lélekrabló kamerája. A 23 megapixeles kamera egy hibrid autófókusz rendszerrel, és kép stabilizálóval érkezett ezúttal. Ennek pozitívuma, hogy nagyon gyorsan képes a készülék lekapni a pillanatokat, méghozzá pofátlanul szép minőségben, sőt mi több, egy érintéssel megadhatjuk az érintőkijelzőn, hogy a lekapni kívánt panoráma mely részébe szeretnénk helyezni a fókuszt.

Ezzel szemben viszont a rendszer egy orbitálisan nagy problémát is rejteget magában, ugyanis egy kicsit kell csak jobban megmozdítanunk a készüléket a fókusz elhelyezése után, és a Z5 sajnálatos módon minden jelzés nélkül elveszíti a kijelölt helyet. Ebben egyedül az a bosszantó, hogy az Android 5.1 nem kezd sikító frászba a fókusz elveszítésekor, így soha nem lehetünk biztosan abba, hogy sikerült e kiadni számára a parancsot, vagy sem.

A vadonatúj design elegánsabb megjelenést kölcsönöz a készüléknek, amit akár négy, nevezetten grafit-szürke, arany, fehér és zöld színben vásárolhatunk meg.

Persze más pozitívumok is járulnak még a fókuszrendszerhez, mint például az, hogy a képernyő teljes területén megjelölhetjük az összpontosításra szánt területeket. Így talán a legbiztosabb az élességállítás, ami azért egy gyakran fotózásra szánt készüléknek elég előnyös. És ha már fotózás, akkor említsük meg az első kamerát is. A videó hívásokra szánt kamera ezúttal 5 megapixeles kapacitással érkezik, ami tökéletesen kiszolgálja funkcióit. Selfie-sek a FÓKUSZBAN.

Az eddig felsoroltakra pusztán ráerősít, hogy a kijelzőnk (ezen a téren nem volt túl nagy fejlődés, de azért így sem rossz) 1080×1940-es felbontású, és 428ppi-s. Ez remek képi világot biztosít azoknak, akik adnak a szépségre. Az éles képek megjelenítése fantasztikus, a színeket, fényeket nagyon a helyén képes kezelni.

A z írás folytatását ide kattintva olvashatja.