Itt az ítélet, a magyar bíróságoknak a magyar helyett az EU-s szabályozást kell figyelembe venniük az elmulasztott útdíjak ügyében

2018. október 4., 19:46

Szerző:

A magyar bíróságoknak szükség esetén a nemzeti szabályozást mellőzniük kell és kötelesek teljes egészében alkalmazni azt az EU-s jogszabályt, amely szerint a nehéz gépjárművekre kivetett útdíjak megfizetésének elmulasztása miatt kiszabott szankciónak arányosnak kell lennie a jogsértés súlyával - közölte döntését az Európai Unió Bírósága csütörtökön.

A luxembourgi székhelyű bíróság a magyar Link Logistik N&N cég ügyben hozott ítéletében arra emlékeztetett, hogy a magyar szabályozás, amely az úthasználati díj megfizetésének elmulasztását a jogsértés súlyának figyelembevétele nélkül szankcionálja, ellentétben áll az EU-s joggal. A magyar szankciórendszer ugyanis bizonyos közutak használatához a díj előzetes kifizetését írja elő, és ennek bármilyen megsértése esetén átalányösszegű bírság kiszabását.

Mint hangsúlyozták, a nehézgépjárművek útdíjfizetési kötelezettsége megsértésének visszaszorítására irányuló szankciók szigorúságának összhangban kell állnia a jogsértés súlyával, különösen a tényleges visszatartó erő biztosítása érdekében.

A jelen ügyben a Szombathelyi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság azt kívánta megtudni, hogy az arányosság követelménye a tagállami bíróságok előtt folyó jogvitákban közvetlenül alkalmazandó irányelvi rendelkezésnek minősül-e.

Ítéletében a bíróság kimondta, amennyiben a nemzeti szabályozás az arányosság elvét előíró uniós irányelv rendelkezésével összhangban álló értelmezése lehetetlen, úgy a nemzeti bíróság köteles teljes egészében alkalmazni az uniós jogot. Szükség esetén mellőznie kell a nemzeti szabályozás azon rendelkezéseinek alkalmazását, amelyek az adott ügy körülményei között az uniós joggal ellentétes eredményre vezetnének - húzták alá.

 

Már rögtön az első negyedévben elérte az egész évre tervezett hiánycél 58 százalékát a kormány, aminek két legfőbb oka a 13. havi nyugdíj kifizetése, valamint a magas hozamú inflációkövető lakossági állampapírok után fizetendő kamatok voltak. Ebből adódóan a költségvetés kiigazítása elkerülhetetlen, amit minden bizonnyal a lakosság is megérez majd.

Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.