Vámos Miklós és a Beatles

Vámos Miklós szerint a Beatles és én című új könyvét énekelve kellene olvasni. A zenés kötetbemutató augusztus 28-án este lesz a Budapesti Jazz Clubban, ahol Vámos Miklós és Karácsony János beszélgetnek, no meg zenélnek is.

2015. augusztus 23., 13:20

– Az Európa Kiadó elhatározta, hogy felkér kortárs költőket híres rockzenei számok szövegének magyarítására. Úgy alakult, engem kerestek meg elsőként. Bár nem vagyok költő, örömmel mondtam igent, és jeleztem a kiadónak: a Beatlest választanám. Két és fél éve ugyanis újra elkezdtem zenélni: Bornai Tiborral két akusztikus gitáron játszunk, és pont a Beatles számaival indítottuk az együtt zenélést – magyarázta Vámos Miklós a 168 Órának.

Hozzátette: két évig volt egy műsora a Klubrádióban: a Kalózadás. Abban a Come Together és a The End című Beatles-számokat összeillesztve játszotta, mintha egy dal lenne a kettő. Ezt biztosan előadják Karácsony Jánossal a könyvbemutató koncerten.

Mindenesetre a Beatles és én az emlékezés könyve is. A dalszövegek felidézik Vámos Miklós kamaszéveit, a Kölcsey Gimnáziumban tartott bulikat, a balatonfüredi mólón hallott slágereket, a Szabad Európa Rádióban elcsípett számokat, a félrehallott angol szövegeket. Ahogyan az író fogalmaz: nemzedéke úgy nőtt föl a Beatles számain, hogy fogalmuk sem volt, miről szólnak.

Miközben új könyve a Beatles-slágerek „ferdítéseinek” is a gyűjteménye – Vámos maga nevezi így ezeket a magyar dalszövegeket, hiszen azok inkább azt fejezik ki, ami az eredeti számokról eszébe jutott –, négy szubjektív miniportrét is írt a liverpooli fiúkról: Ringo Starr-ról, George Harrisonról, Paul McCartneyról, és a legszabálytalanabb tagról, John Lennonról.

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál.