Tordy Géza nem tud lábra állni, az életműdíját sem vette át

2019. szeptember 16., 15:07

Szerző:

Rangos elismerést kapott péntek este Tordy Géza. A Kossuth-díjas színésznek a harmadik Szinkronium díjátadó gálán életműdíjat ítéltek meg évtizedekig tartó, kimagasló munkásságáért. A közönség ha­talmas ovációval fogadta a bejelentést, ám a színpadon hiába várták Tordyt, a Nemzet Színésze egészségi állapota miatt nem tudott megjelenni. 

„Egy csúnya megfázásom húzódik el, ezért nem tudtam átvenni személyesen ezt a rangos elismerést" – közölte  a Bors érdeklődésére Tordy Géza.

Kultúra - Televízió - Hogy volt!? - Tordy Géza Tordy Géza 2014-ben
Fotó: Zih Zsolt

A színész az utóbbi években visszavonult a rivaldafénytől, többször röppent fel a hír, hogy komoly egészségi problémái vannak, de a pletykákat sosem erősítette meg. Most azonban elmondta:

„Egyáltalán nem járok sehova, nem nagyon tudok már állni, nincs is kedvem. Tizennyolc éves korom óta csinálom a színházat, úgy érzem, mostanra elég volt a színészet. Nagyon megváltozott a szakma és a színjátszás is” – vélekedett a nemzet színésze, majd visszavonult pihenni.

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.