Meghalt Sean Connery

2020. október 31., 14:39

Szerző:

90 éves korában elhunyt Sean Connery - írja a BBC. A színész, akinek leghíresebb szerepe James Bond volt, emellett olyan filmekben játszott, mint a Hegylakó, A rózsa neve, az Indiana Jones vagy A domb. 

Az IMDb adatbázisa szerint összesen 90 filmben szerepelt, ezek közül az Aki legyőzte Al Caponét című alkotásban nyújtott alakításáért 1988-ban Oscar-díjjal jutalmazták.

A skót származására rendkívül büszke Sean Connery szegény munkáscsaládba született 1930-ban Edinburgh-ben. Az iskolát 13 évesen hagyta ott, a háború után a hadseregbe szegődött el, ám gyomorfekélye miatt leszerelték. Ekkor még több munkát is vállalt és testépítő volt, sőt még a Manchester Unitedtól is ajánlatot kapott - heti 25 fontért. 1953-ban, 23 évesen a Mr. Universe londoni versenyén indult.

Fotó: Pinterest

Fotó: Pinterest

Színészkarrierje 19 évesen kezdődött, ám az első fontosabb szerepét nyolc évvel később kapta, a Rekviem egy nehézsúlyúért című tévéfilmben. 1962-ben let az övé az első James Bond, a Dr. No címszerepe, a 007-es ügynököt összesen hét filmben alakította.

A legenda szerint Cubby Broccoli producer felesége volt, aki ajánlotta a skót színészt a szerepre, bár a sorozat írója, Ian Fleming először nem lelkesedett a választásért. Connery 1971-ben játszotta az ügynök szerepét utoljára - legalábbis így volt ez 1983-ig, amikor a sorozat készítői egy film erejére visszacsábították. A film címe stílszerűen az volt: Soha ne mondd, hogy soha. A cím ötletadója pedig Connery felesége, Diana Cilento volt.

Ezt követően azonban más szerepek vártak rá: ő volt Baskerville-i Vilmos az Umberto Eco regényéből készült A rózsa neve című produkcióban, az Indiana Jones sorozatban pedig a főhős apját alakította. Az Aki legyőzte Al Caponét című film után a Vadászat a vörös októberre, a Robin Hood, az Oroszország ház következett. Utolsó filmszerepére 2003-ban vállalkozott, ez a különösebb sikert nem arató A szövetség volt.

 

 

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.