Ha négy fiú válik

2012. július 6., 13:21

Együtt munkálkodásuk pár éve korszak lett a rock történetében: a Beatles-éra. Gondosan titkolt világukra azonban csak a válás után derült fény. Addig a menedzseri instrukcióknak megfelelően kedvesen mosolyogtak a címlapokon (furcsa, de a lemezborítókon egy idő után már nem), viccesek, kamaszosan szabadszájúak voltak, ám mindenkit meghökkentő szakításuk felszínre hozta addig gondosan titkolt konfliktusaikat. Majd jöttek a szólókarrierek, az alkalmi fellépések gyorsan változó összetételű bandákkal, a hajdanit már csak nagy ritkán elérő sikerek, de inkább a bukások, a kísérletezgetéseiket kísérő aggódás, időként a közöny és a rajongók csalódott értetlensége. Igaz, akkorra sok minden más is megváltozott: a rock a lázadás nemzedékek számára meghatározó élményéből kőkemény biznisszé lett, ahol még a legapróbb meghökkentéseket is hetek gondos tervezőmunkája előzi meg.

Komoly értéke Benedek Szabolcs munkájának, hogy dalok fordításait közli, szlengben íródott dalszövegeket értelmez, felfedi sok szám, lemez, interjú, koncert és összeveszés körülményeit, választ ad a Beatles felbomlása utáni évek sok-sok miértjére. Kiborítja a szennyest is: a hagyatékok, jogdíjak, szerzői jogok körüli, a hajdani hamvasság varázsát durván romboló vitákat. Meg azt, hogyan csapódott le mindez a rajongók számára is láthatóan: miként üzengettek egymásnak a fiúk lemezborítókon, dalszövegekben, új barátok és kirúgott házvezetőnők útján vagy a Beatles összeállásában még mindig reménykedő lapok hasábjain.

A könyv jó kiegészítője Ungvári Tamás – tavaly, ugyancsak a Scolar kiadásában megjelent – Beatles-bibliájának. Teljessé teszi, lezárja azt. Fontos dokumentuma a négy Beatles (utó)életének, még akkor is, ha szöveggondozása, szerkesztése helyenként kissé engedékenyre sikeredett.

(Benedek Szabolcs: Beatles-apokrif – A feloszlás után. Scolar)

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál.