Egyre nő az erőszak: tehetetlen a hatóság

Az Amnesty International felmérése szerint a Haitin élők nők a nemi erőszak egyre nagyobb kockázatának vannak kitéve, miután a tavaly januári földrengés után még mindig nem állt helyre a rend az országban. A nőkre mind az igazságszolgáltatás hiánya, mind lakókörülményeik veszélyt jelentenek.

2011. január 17., 16:45

Egy évvel a 230 ezer halálos áldozatot követelő földrengés után több mint egymillió ember él még mindig sátortáborokban Haiti fővárosában és az ország déli részén. Az Amnesty International felmérése szerint az áldatlan állapotok komoly veszélyt jelentenek a karibi államban élő nők számára: az elmúlt évben jelentősen megnőtt a nemi erőszak száma, amelyet olyan fegyveres férfiak követnek el, akik az éjszaka leple alatt surrannak be a sátrakba.

Összedőltek a rendőrségi épületek, a bíróságok

Az Amnesty International jelentése a földrengést megelőzően is magas volt a nők ellen elkövetett erőszakos cselekménye aránya Haitin, azóta viszont kiugró mértékű lett. Csak a természeti katasztrófát követő 150 napban 250 erőszakot jelentettek be, de gyanítható, hogy a valós szám ennél jóval magasabb, hiszen sokan nem mernek a hatóságokhoz fordulni, mások nem tudják, hová menjenek, hiszen a rendőrségi és bírósági hivatalok épületei is nagyrészt megsemmisültek a katasztrófában.

A brit székhelyű szervezet 50 erőszakot elszenvedett túlélőt kérdezett meg, köztük kiskorú lányokat és gyermekes anyákat, akik mind kiszolgáltatott helyzetükre panaszkodtak. A közbiztonság teljes hiánya, az igazságszolgáltatási rendszer kaotikus állapota, a lakóhelyként funkcionáló sátrak labirintusa miatt állandó rettegésben élnek. Azon kevesek, akik a hatóságokhoz fordulnak, többnyire eredménytelenül távoznak, úgy látják, a rendőrség is tehetetlen - írta az ELTE TáTK Hírlevele.

12:22

Tavaly a második világháború óta a legjelentősebb mértékben emelkedett az antiszemita incidensek száma világszerte, különösen az iszlamista Hamász október 7-i terrortámadása, és az azt követő gázai háború óta - szögezte le vasárnap kiadott éves közös jelentésében a Tel-Avivi Egyetemen székelő Kortárs Európai Zsidóság Intézete és az amerikai Rágalmazás-ellenes Liga (Anti-Defamation League).