Országos sztrájkot tartottak a nők Svájcban az egyenjogúságért és az egyenlő fizetésekért

2019. június 14., 18:55

Szerző:

Országos sztrájkot tartottak a svájci nők pénteken tisztességesebb fizetést, a férfiakkal egyenlő jogokat, valamint az erőszak és a szexuális zaklatás felszámolását követelve. Legutóbb 28 éve került sor hasonló megmozdulásra az alpesi köztársaságban. A női szakszervezeti tagok, vállalkozók és politikusok több helyszínen szerveztek felvonulásokat és tiltakozásokat, például babakocsis tüntetéseket és nyilvános piknikeket. A sztrájkoló nők egyebek között béregyenlőséget, a háztartási és gondozói munka elismerését és igazságos elosztását, a munkaidő általános csökkentését, illetve a fogamzásgátló szerek és a művi terhesség-megszakítás ingyenessé tételét követelték.  Egyúttal szót emeltek a háztartási alkalmazottak, tanárok, illetve idős- és beteggondozók fizetésemeléséért. Ezekben a szakmákban és hivatásokban többségében nők dolgoznak.

Nők sztrájkja Svájcban Nők sztrájkja Svájcban
Fotó: Jean-Christophe Bott

Az ország nyugati részén fekvő Lausanne katedrálisánál százak gyűltek össze péntekre virradóra. A tüntetők raklapokból tüzet gyújtottak, és nyakkendőket, melltartókat dobtak a lángok közé. Néhány nő felmászott a toronyba, és kihirdette a pontos időt, ami hagyományosan egy férfi feladata. Máshol serpenyőkoncerttel jelezték a sztrájk kezdetét. Pénteken tizenegy órakor sok nő ideiglenesen felfüggesztette a munkát, még a svájci parlament ülését is megszakították. Bázel legmagasabb felhőkarcolóján, a Roche Toweren csütörtök este megjelent a megmozdulás logója, egy Vénusz-szimbólum lila háttérrel, benne egy ökölbe szorított kézzel.

Felmérések szerint a sztrájkot a svájciak 63,5 százaléka támogatja. Svájcban ritkán kerül sor hasonló megmozdulásokra azóta, hogy a szakszervezetek és a munkaadók 1937-ben megállapodást kötöttek.

A svájci nők az utolsók között kaptak szavazati jogot Európában, 1971-ben. Az alkotmányban 1981. június 14-én rögzítették a nők egyenjogúságát. Mivel az elvet a vártnál lassabban ültették át a gyakorlatba, 1991-ben sztrájkot szerveztek, amelyen 500 ezren vettek részt. Az alpesi köztársaságban a nők átlagosan bruttó 6491 frankot (csaknem kétmillió forintot) keresnek havonta, 18,3 százalékkal kevesebbet, mint a férfiak - derült ki a helyi statisztikai hivatal 2016-os jelentéeéből. A különbség még ugyanolyan szakképzettség esetében is 8 százalék.