Orbán Viktor tárgyalt az Antiókhiai Melkita Görögkatolikus Egyház pátriárkájával, nemsokára érkezhet a magyar anyagi támogatás

2019. február 26., 15:19

Szerző:

Orbán Viktor miniszterelnök és helyettese, Semjén Zsolt kedden díszebéd keretében tárgyalt a világ egyik legrégebbi keresztény közössége vezetőjével, Jusszef Abszi melkita görögkatolikus pátriárkával Budapesten, a Karmelita Kolostorban - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár.

Az Antiókhiai Melkita Görögkatolikus Egyház bizánci rítusú keleti katolikus egyház, amely a Római Katolikus Egyház saját jogú részegyháza, székhelye Szíria fővárosában, Damaszkuszban van, pátriárkája a 2017-ben megválasztott Jusszef Abszi. 

A melkita görögkatolikusok az Antiókhiában élő első keresztény közösségekig vezetik vissza az eredetüket, egyes teológusok szerint ez a világ legrégebbi, folyamatosan létező keresztény közössége. A világban élő melkita hívek száma másfél millió főre tehető, közülük ma már csak 80 ezren élnek Szíriában, a háború és az üldöztetések miatt sok melkita család kényszerült az ország elhagyására. 

A miniszterelnök és a pátriárka
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Kaiser Ákos

A keddi budapesti megbeszélésen elhangzott, mivel jelenleg nincs közvetlen diplomáciai kapcsolat Magyarország és Szíria között, a kormány Hungary Helps elnevezésű programja a helyi keresztény egyházak humanitárius programjainak finanszírozásán keresztül nyújt segítséget az elvándorolt lakosság hazatéréséhez.

Orbán Viktor a tanácskozáson közölte: az egyházak vezetői által benyújtott javaslatok alapján a kormánya megkezdte a humanitárius segélyek közvetlen eljuttatását a szükséget szenvedő közösségekhez. 2016 ősze és 2019 januárja között Magyarország összesen 7,63 milliárd forintot különített el az üldözött keresztény közösségek helyben maradásának támogatására.

A magyar kormány alapelve változatlan, a segítséget kell odavinni, ahol a baj van, és nem a bajt Európába hozni –közölte Havasi Bertalan.