Hazudott az Orbán-kormány, 30 napon át kint kell lennie a hivatalos honlapján, hogy bocsánatot kér a Magyar Helsinki Bizottságtól

2018. május 4., 15:21

Szerző:

A Fővárosi Ítélőtábla másodfokon arra kötelezi a Miniszterelnöki Kabinetirodát, hogy az Orbán-kormány nevében kérjen bocsánatot a Magyar Helsinki Bizottságtól, és ez 30 napon keresztül legyen elérhető a honlapján, amiért valótlan állításokat fogalmazott meg a Magyar Helsinki Bizottságról – írja Facebook-oldalán a jogvédő szervezet.

A Fővárosi Ítélőtábla ma délben mondta ki a jogerős ítéletet, amellyel megerősítette a februári elsőfokú döntést. Eszerint a nemzeti konzultáció valótlan és jó hírnevét sértő állításokat fogalmazott meg a Helsinki Bizottságról. Az ítélet fenntartotta a 2 000 000 forintos sérelemdíjra kötelezést, de van egy újdonság is benne. Míg az elsőfokú bíróság elégtételként csak az MTI-n keresztül közzéteendő bocsánatkérésre kötelezte a Miniszterelnöki Kabinetirodát, a jogerős ítélet szerint harminc napig a kormany.hu nyitóoldalának is ezzel kell majd kezdődnie, mivel ez számít arányos elégtételnek a nyolcmillió polgárhoz eljuttatott hazugsággal.

Nemzeti konzultáció - Kérdőívek feldolgozása
Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Tavaly októberben indította az MHB a személyiségi jogi pert a Kabinetirodával szemben, ami a Nemzeti Konzultációt bonyolította. Ennek 5-ös pontja azt tartalmazta, hogy a Helsinki Bizottság a törvénytelenségeket elkövető bevándorlókat védi, és ezzel pártolja a törvénytelenséget. Az első- és másodfokú bíróság is kimondta, hogy valótlan tartalmú ez az állítás, hamis színben tüntetik fel vele a jogvédőket, és jogsértést követett el a Kabinetiroda.

A per során a bíróság ideiglenes intézkedésként megtiltotta a konzultációs kérdőív ötös pontjának terjesztését, de addigra már kiküldték a kérdőíveket. A per érdemi tárgyalása ezután kezdődött el. 

– A bíróság a kormányszervet jogerősen 2 milliós sérelemdíj kifizetésére kötelezte azon túl, hogy a sajnálkozását az MTI-n és a kormany.hu nyitóoldalán is közzé kell tennie harminc napig. Ráadásul az ítélet eltiltotta további jogsértésektől a közkeletűen „propagandaminisztériumként” emlegetett kormányszervet – írja a Helsinki Bizottság.

Április 30-án az MBH Bank szerződést írt alá a Magyar Fejlesztési Bankkal, melyben megállapodnak arról, hogy a 2021–2027-es uniós fejlesztési ciklus lakossági hitelprogramjait elérhetővé teszik az MFB Pont Plusz lakossági hálózatukon keresztül. A hitelintézet a közvetítői feladatok ellátásának jogát konzorciumban nyerte el, nyílt közbeszerzés keretében, így az EU-s forrásokból a vállalkozásoknak szánt, már korábban bejelentett KKV Technológia Plusz Hitelprogram nulla százalékos kölcsönei április 30-tól, míg az otthonfelújítási program terméke várhatóan nyár elejétől lesz igényelhető a MBH Bank által üzemeltetett, 154 bankfiókban elérhető lakossági és vállalkozói MFB Pont Plusz pontokon.