Érthetetlenül furcsa módon támogatja a kormány a multik munkahelyteremtését

2017. október 10., 10:01

Szerző:

Úgy támogat az állam milliárdokkal multikat és más nagyvállalatokat, hogy cserében semmit nem vár el. Illetve amit elvár, az inkább visszalépés lenne a cégeknek. Kivéve persze, ha Mészáros Lőrincről van szó – derítette ki a Magyar Nemzet.

Főleg a munkahelyteremtés a célja a kormány egyedi döntés alapján kötött támogatási szerződéseinek. Ezek leginkább úgy néznek ki, hogy az állam jelentős összegű (általában több milliárd forintos) vissza nem térítendő támogatást nyújt egy cégnek, amely cserében szerződésben vállalja, hány új munkahelyet teremt, mennyire növeli a forgalmát és hány százalékban alkalmaznak felsőfokú végzettségűeket. A megállapodásokat a kabinet nevében a Külgazdasági és Külügyminisztérium kötötte meg.

Kérdés azonban, hogy mi alapján szabják meg a feltételeket, és ezeket ellenőrzi-e egyáltalán valaki. Az energiaitalokat gyártó Hell-csoport négy cége például összesen hétmilliárd forintnyi állami támogatást kapott egyedi kormánydöntés alapján. Cserébe a cégcsoport vállalta, hogy 29,9 milliárd forintos beruházást valósít meg, melynek keretében a 172 fős munkavállalói létszámot 492 főre, az árbevételt pedig 2020-ra 27 milliárd forintra növeli. Csakhogy a csoporthoz tartozó négy cégnek már a szerződés aláírásának évében 30,4 milliárd forint volt az értékesítés nettó árbevétele, és a szerződéskötéskor már hatszáz munkavállalót alkalmaztak.

Hasonló helyzetet talált a lap a Continental Automotive Hungary Kft. esetében is, amely azt vállalta, hogy a veszprémi gyárában foglalkoztatott 1699 fő mellé további 130 munkatársat vesz föl egy 9,9 milliárd forintos kapacitásnövelő beruházás során, amivel a cég árbevétele 67 milliárd fölé emelkedik. Tavaly év végén írták alá a szerződést, de az adóhivatal adatbázisa szerint már ekkor 2023-an dolgoztak a gyárban, és a veszprémi üzem árbevétele 73 milliárd forint volt.

A lap által kiperelt támogatási szerződések között egyetlen céget találtak, amely valóban munkahelyeket teremtett, vagyis nem a meglévő létszámra kapott támogatást.

Nem minden szerződés azért érthetetlen, mert valójában visszamenőleges támogatásnak minősíthető. Ahhoz persze Mészáros Lőrincnek kell lenni, hogy valaki a semmire kapjon milliárdokat, de neki ez is megy. Az érdekeltségébe tartozó Kall Ingredients Kft. például úgy részesült egyedi kormánydöntés alapján támogatásban, hogy korábban nem végzett érdemi üzleti tevékenységet. Előbb 113 millió eurós (35 milliárd forint) hitelt, majd 9,2 milliárd forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott a társaság. Azt vállalta a cég, hogy 31,9 milliárd forintos beruházás keretében gabonafeldolgozót épít Tiszapüspökiben, és több mint 550 dolgozót fog foglalkoztatni. A hitelről a Külgazdasági és Külügyminisztériummal, az állami tulajdonú Eximbankkal és a Mészáros Lőrinchez köthető MKB Bankkal állapodtak meg.