Csináld magad – így zajlik a szociális temetés

A földomlás veszélye miatt egyedül senki sem áshat sírt, télen és nyáron eltérő viszonyokra kell számítani – ezt is megtanulják azok a gyászoló rokonok, akik szerény anyagi forrásaik miatt a szociális temetést kérik elhunyt hozzátartozójuknak. A temetés napján a saját vállukon viszik ki a rákoskeresztúri Új köztemetőben kialakítandó szegénytemetőben az általuk megásott sírgödörhöz a börtönökben készült koporsót.

2014. szeptember 3., 11:35

Szeptember közepén zárul le az a közbeszerzési eljárás, ahol eldől, melyik cég végezheti a szociális parcellák létesítésére kijelölt terület rendezését a rákoskeresztúri Új köztemetőben.

A mintegy 12 ezer négyzetméteres erdős-fás részről el kell távolítani az élő növényzetet, majd a talaj másfél méteres rétegét. A terület ugyanis egyelőre több mint kétezer ember földi maradványait rejti. 1942-ben temettek ide utoljára, 1978-ban lejárt az összes sírhely rendelkezési joga – tudtuk meg Tóth Gábortól, a Budapesti Temetkezési Intézet szolgáltatási igazgatójától. Az exhumálás és a parcellák kialakítása október végére, november elejére lezárul. Az idő szorít: a jogszabály szerint január elsejétől az elhunytak hozzátartozói már választhatják a szociális temetést.

A szerény anyagi lehetőségekkel bíró gyászoló rokonok eddig is kérhettek és ezután is kérhetnek az önkormányzattól köztemetést. Hogy mikor jogosultak a köztemetés kérésére, a települések helyi rendelettel szabályozzák, a családban egy főre jutó jövedelem függvényében. Van, ahol a köztemetés árát később hagyatéki teherként kiszámlázzák a rokonoknak, egy összegben vagy részletekben vissza kell fizetniük. A szociális temetést kérőnek szintén az önkormányzatot kell felkeresnie. A hivatalnak értesítési kötelezettsége van egyrészt a temetkezési szolgáltató felé, másrészt a büntetés-végrehajtás felé, mert a bv. egyik üzeme gyártja a kellékeket (például a koporsót), amelyeket a temetéshez ingyen bocsátanak a gyászoló rendelkezésére.

Az önkormányzattól kapott dokumentumokkal az igénybe vevő felkeresi az Új köztemetőt, ahol munkavédelmi oktatásban részesül. Elméleti szinten ismerkedik meg a sírásással, megkapja a sírhely mélységével kapcsolatos instrukciókat. A baleseti kockázati tényezőkre is felhívják a figyelmet: a földomlás veszélye miatt egyedül senki sem áshat sírt, illetve télen és nyáron eltérő viszonyokra kell számítani. Ezután megkapja a szerszámokat, majd ő vagy egy ingyenesen közreműködő önkéntes megássák a sírgödröt. A sírhelyek ki vannak jelölve, a négy sarok ki is van karózva számukra. Ha elkészültek, leadják a szerszámokat, másnap pedig megtörténhet a temetés.

A törvény szerint a halott rokona maga mosdatja, öltözteti az elhunytat – erre Tóth Gábor szerint a kórházban kerül sor. Ravatalozás nincs. Mivel a szociális temetésre kijelölt terület a halottas háztól két kilométerre van, a Budapesti Temetkezési Intézet a szociális parcellák közelében kialakít egy halottátadó épületet, ahová kiszállítja a koporsót vagy urnát. Innen „csak” száz métert kell a hozzátartozóknak vinniük a halottat.

A Belügyminisztérium évi 14 ezer szociális temetéssel számol országosan. A mortalitási adatok alapján a minisztériumi becslést leosztva Budapesten körülbelül 2380 ilyen temetés lesz. Ha ez így van, az az évente mintegy 18 ezer temetést lebonyolító intézet számításai szerint a „fizetős" temetések számának 15-20 százalékos visszaesését jelenti.