Fiala János 2021-ben is

Filippov Gábor volt Fiala János vendége hétfő reggel a 168 órán futó, Keljfeljancsi című online élő műsorban. A politikai elemző a múlt heti, Capitolium béli tragikus eseményeket értelmezve beszélt az amerikai demokrácia válságtüneteiről.

2021. január 11., 10:30

Szerző:

 

Filala műsorának fő témája ma reggel az amerikai elnökválasztás körüli múlt heti, erőszakban forduló incidens volt, melynek során Donald Trump támogató megostromolták az amerikai törvényhozás épületét. Fiala felidézte, hogy Orbán Viktor szerint ami az USA-ban történt, az idehaza is ismerjük, merthogy szerinte a magyar baloldal is próbálkozott már erőszakkal a törvényhozásban. Fiala vitatta a párhuzam érvényességét.

A műsor vendége, Filippov Gábor arról beszélt, szerinte is érdemes különbséget tenni a viszonylag frissen létrejött demokráciák (mint például Magyarország) és az olyan többszáz éve stabilan működő demokratikus rendszerek között, mint amilyen az Egyesült Államok.

A frissen demokratizált országok esetében a demokratikus átmenet sikerességének éppen az egyik fokmérője, hogy egy választás után megtörténik-e a hatalom békés átadása és átvétele. Magyarországon a kilencvenes években sokakban „kialakulhatott egy félig megalapozott paranoia, hogy meg fog szakadni a demokratikus átmenet” – magyarázta a politikai elemző.

Más a helyzet az Egyesült Államokban, ahol a politikai rendszert évszázadokon át egy olyan konszenzus működtette, ahol bár nagyon kiterjedtek lehetnek az ellentétek a politikai mezőben, de az intézmények helyes működésbe vetett hit alapvetően megkérdőjelezhetetlen volt, legalábbis a legutóbbi évtizedekig. „A két párt közötti versengés a kilencvenes évekig sokkal jobban épített a konszenzuskeresésre, a kölcsönösen előnyös egyezségek megkötésére. A kisebbségi farakció nem egészen az ellenzékiséget jelentette, mint nálunk, hanem a kisebb testvért a kormányzásban” – érzékeltette a különbségeket a műsorban Filippov Gábor.

A szakértő arról beszélt, hogy a kilencvenes években elsősorban a republikánusok ismerték fel, hogy van a politikai gyakorlatnak olyan módja is, ami az európai parlamentarizmusra hasonlít inkább, amelyben a kisebbségi státus a másik politikai erő előzetes és totális megsemmisítésére szolgál. Ez vezetett végül oda, ahol ma tart az USA.

Fiala János élő beszélgetős műsora mostantól várhatóan reggelente fél hétkor jelentkezik a 168 Óra online felületein. A műsorvezető ma a kezdeti technikai nehézségek ellenére is jó kedvében volt, és tréfálkozva jegyezte meg, ha most fölállna, és hazamenne, már akkor is büszkén elmondhatná, hogy volt Keljefeljancsi 2021-ben. A műsor zenei vendége ezúttal Berta Zsolt zenész-író volt, érdekesség, hogy neki Jancsiszög címmel jelent meg az első regénye még 2008-ban.

11:08

Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent – tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Ez minden idők harmadik legalacsonyabb értéke, aminek meg is látszik az eredménye: egy városnyi lélekszámmal lett kevesebb Magyarország.