Bob Geldof visszaadja kitüntetését a mianmari Aun Szan Szú Kji miatt

2017. november 13., 14:12

Szerző:

Bob Geldof visszaadja Freedom of the City of Dublin kitüntetését, mert Aung Szan Szú Kji is megkapta azt – írja az MTI. A zenész szerint a mianmari vezető díjazása szégyent hoz a városra. A mianmari kormányerők katonai tisztogatása elől már 600 ezer rohingja menekült Bangladesbe. A katonai akciók augusztusban kezdődtek, azóta több ezer embert megöltek, egész falvakat gyújtottak fel, és nők tömegeit erőszakolták meg.

Szú Kjit élesen bírálták világszerte, mert a Nobel-békedíjjal kitüntetett vezető a népirtásról csak szeptemberben nyilatkozott, és nem ítélte el egyértelműen a muzulmán lakosság ellen folyó szisztematikus etnikai tisztogatást.

A szintén ír U2 együttes tagjai is felszólították a politikust, hogy egyértelműen lépjen fel a rohingják védelmében, és ítélje el az erőszakos katonai cselekményeket, egyúttal követelték az atrocitások beszüntetését is. Októberben az oxfordi városvezetés megfosztotta Szú Kjit az általuk adományozott kitüntetésétől. Arra hivatkoztak, hogy mélyen megdöbbentette a polgárokat a rohingják üldözése és Szú Kji passzivitása az eset kapcsán. Az oxfordi St. Hugh's College, ahol a mianmari vezető tanult, még a portréját is eltávolította.

Ahogy korábban mi is megírtuk, a konfliktus nem újkeletű, etnikai és vallási okok is vannak a hátterében. A mianmari katonaság mind a mai napig tagadja a genocídiumot, állításuk szerint csak a rohingja fegyveres erők ellen harcolnak, és civileket nem érintenek a támadások.

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.