A szégyen novellái

2017. november 14., 12:20

Szerző:

A napokban jelent meg A rózsaszín ruha címmel Péterfy-Novák Éva második kötete. Az új mű alapvetően eltér az elsőtől, ugyanakkor szerves folytatása is. Az Egyasszony blogokban jelent meg először, ebből született a könyv, amelyben a szerző saját és kislánya tragédiáját írja meg. Súlyos orvosi mulasztás következtében halmozottan sérült, értelmi fogyatékos kislánya született, és mindössze hét évet élt. Édesanyjának egy bántalmazó férj kegyetlenségeit is el kellett viselnie. A könyvből 2015-ben az Orlai Produkció a Füge támogatásával színpadi monodrámát is készített, amelyet Paczolay Béla rendezett, Tenki Réka az alakításáért több szakmai díjat is kapott. A darab hamarosan eléri a századik előadást a Jurányiban.

– A könyv megjelenése után úgy éreztem – mondja Péterfy-Novák Éva a 168 Órának –, folytatnom kell az írást. Három éve dolgozom egy regényen, amely egy kegyetlen abúzusról is szól. Közben novellákat is írtam, ezekből állítottunk össze a Libri szerkesztőjével, Nádor Zsófiával most egy kötetre valót. Én mindent érzelemből írok, egyes szám első személyben, talán túlságosan is magamra húzom a történeteket. A szerkesztőm nagyon érzékenyen segített abban, hogy ezek mégis kiegyensúlyozott szövegekké váljanak

A novellák közt több a fikciós történet, mégis hitelesen, megrázó erővel mutatják be a szülő-gyermek, férfi-nő kapcsolatok drámáit. A hazugság, szégyen, kiszolgáltatottság fájdalma néhol megrendítő erejű, amit gyakran irónia enyhít.

– Egy kicsit szorongok az újabb könyvem fogadtatása miatt, mivel sokan úgy tartják, a második, harmadik kötetnél dől el, hogy valaki tud-e írni, vagy sem – jegyzi meg a szerző.

Aki elolvassa a novellákat, nem lesz kétsége afelől: új írásai íróvá avatták Péterfy-Novák Évát.

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

2024. április 11., 11:02

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.