Macron jobban beszél angolul, mint Trump, és úgy játszik vele, ahogy akar

A transzatlanti kakasviadal után megszületett a politikus, akire fél világ várt: az anti-Trump.

2017. június 2., 18:00

Szerző:

Ami az akcentust illeti, még van hova fejlődnie, ami viszont a diplomáciai érzéket, már nem nagyon.  Emmanuel Macron francia elnök pénteken olyan angol nyelvű beszédet mondott az éghajlatváltozás elleni harcról és az Egyesült Államok kilépéséről a párizsi klímamegállapodás tagországai közül, hogy az amerikaiak is elkezdtek rajongani érte.


Macron egy néhány perces videófelvételen állt a nyilvánosság elé, amely aztán megjelent a Twitter-oldalán is. Emlékeztetett, hogy az éghajlatváltozás korunk egyik nagy globális problémája, a hétköznapi életünket is megváltoztatja már, és ha nem lépünk fel ellene, akkor gyermekeink a migráció, a háború világába fognak születni. Beszélt arról is, hogy tiszteletben tartja Donald Trump amerikai elnök döntését a kilépésről, de olyan hibaként gondol rá, amelynek az Egyesült Államokat és a világ a kárát fogja látni. „Ma este azt akarom üzenni az Egyesült Államoknak: Franciaország hisz benned. A világ hisz benned.

Minden kutatónak és vállalkozónak, minden felelősségteljes amerikai állampolgárnak, aki csalódott az amerikai elnök döntésében, üzenem, hogy jöjjön, találjon második otthonra Franciaországban, működjünk együtt, dolgozzunk megoldáson.

Biztosíthatlak titeket, hogy Franciaország nem fogja feladni a harcot. Újra megerősítem, hogy a párizsi klímamegállapodás egy visszafordíthatatlan, a gyakorlatban megvalósítandó folyamatot indít el” – mondta, de a beszéde fénypontja nem ez volt, hanem inkább a vége, a francia elnök ugyanis egy meglehetősen kemény oldalvágással búcsúzott, és az amerikai elnök kampányszlogenjének (Make America Great Again) a parafrázisával fejezte be a beszédét. Ez így hangzott:


Franciaország történetében ez volt az első hivatalos beszéd, amelyet az elnök angolul tartott az Élysée-palotában, a kampányszlogen átköltéséből áradó gúny mellett pedig nem lehetett nem észrevenni, hogy Macron feketén-fehéren bejelentkezett a a klímaváltozás elleni harc vezetőjének a szerepére – és egy kicsit az egész demokratikus világ vezetőjének a szerepére is.

A francia elnök üzenetét eddig 1,7 millióan nézték meg a Twitteren, a kampányszlogent pedig 24 óra alatt 140 ezerszer tweetelték újra, ami francia rekord, ráadásul úgy, hogy a retweetek közül minden ötödik amerikai Twitter-oldalon jelent meg. A videó alatt egymást érik a hozzászólások, amelyek szerint Macron egyszerűen jobban beszél angolul, mint Trump.


Macron egyébként nem először űz gúnyt Trumpból, az amerikai elnököt pedig láthatóan dühíti is a sok fricska. Az egész még két hete kezdődött, amikor a brüsszeli NATO-csúcs margóján először találkozott személyesen is a két politikus. Macront elnöki ebédre hívták meg az amerikaiak az Egyesült Államok brüsszeli nagykövetének a rezidenciájára, az eseményt felvezető kézfogás azonban enyhén szólva feszültre sikerült. Macron keményen megragadta és másodperceken át szorította Trump kezét. Az amerikai elnök már szabadult volna, Macron azonban nem hagyta. Még az öklük és az ujjperceik is kifehéredtek, mire a francia elnök engedett.

 

Fotó: Reuters/Jonathan Ernst

Az elsőre kissé gyermekdednek tűnő erőpróbával Macron oda szúrt, ahol a legjobban fájt. Trump végletesen hiú, nagyon sokat ad a külsőségekre, a teátrális kézfogás a védjegye, és  ha kezet fog, mindenkivel szereti éreztetni, hogy az övé a hatalom, Macron viszont teljesen egyenrangú félként állt ki ellene. A francia elnök később egy interjúban mondta is, hogy ez nem volt „ártatlan kézfogás”, hanem az „igazság pillanata”, amelyben Trumpnak rá kellett jönnie, hogy ő a szimbolikus meghajlásra sem hajlandó előtte. „Ez a hatalom nyelve. Az amerikai elnökön kívül a török államfő és Vlagyimir Putyin is csak ebből ért. Nem értek egyet vele, de nem is zavar” – fejtegette Macron.

A nagy kézfogással a két politikus párbaja még messze nem ért véget. Azt, ami utána következett, nehéz leírni szánakozó mosoly nélkül, a transzatlanti kakasviadal második felvonásaként ugyanis Macron a nyilvánosság és nem mellesleg a NATO-tagországok állam- és kormányfői előtt porig alázta Trumpot. Az erről készült videón – amelyet Macron  feltett a Twitter-oldalára is – azt lehet látni, hogy a franca elnök sétál szembe Trumppal, aki az állam- és kormányfők társaságában halad felé, Macron azonban a kézfogásuk előtti pillanatban kitér előle, és inkább Angela Merkel német kancellárt üdvözli elsőként a társaságból (akivel Trump nem fogott kezet, amikor a német kancellár Washingtonban járt), utána pedig Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral és Charles Michel belga kormányfővel is kezet fog, mielőtt Trumphoz érne. Az amerikai elnök nyilvánvaló ingerültséggel tárta szét a karját, amikor Macron kitért előle, a kézfogásukkor pedig úgy elkezdte rángatni a karját, mint egy sértett kisgyerek.


Az egyelőre nem világos, hogy Macronnak a lelki hadviseléssel van-e célja azon kívül, hogy Trump kényelmetlenül érezze magát a nemzetközi találkozókon – ezt sikerült elérnie, a G7 taorminai csúcsán az amerikai elnök már alig szólt a politikustársaihoz  –,  de az biztos, hogy ellopta a show-t az amerikai elnök elől. Olyannyira, hogy a klímaváltozásról szóló beszédét a BBC sietve ki is kiáltotta annak a pillanatnak, amikor megszületett a politikus, akire a fél világ várt:

az anti-Trump.