A CEU visszaszólt Szijjártó Péternek, aki megint nem találta el a valóságot

2018. szeptember 13., 16:22

Szerző:

Válaszul Szijjártó Péter külügyminiszter utalásaira, miszerint a CEU (Közép-európai Egyetem) privilégiumokat élvezett vagy vár el, ismét kijelentjük: a CEU mindig is betartotta a magyar törvényeket, és megfelel a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény 2017. tavaszán elfogadott módosításában előírt feltételeknek is 

– hangzik az a közlemény, amelyben a felsőoktatási intézmény a külgazdasági és külügyminiszter ATV-nek adott interjújára reagált, Szijjártó Péter arról beszélt, hogy a magyar felsőoktatási törvény úgy rendelkezik, hogy külföldi bázisú egyetem akkor adhassa csak ki más ország diplomáját, ha ott is van oktatási tevékenysége. A miniszter szerint pedig a CEU-nak pedig nincs iskolája az Egyesült Államokban, ezért szerinte itt az a kérdés, hogy kapjon-e privilégiumot egy intézmény, amelyet más nem kap meg. 

Szijjártó Péter
Fotó: MTI/Máthé Zoltán

A CEU szerint azonban New York állam oktatási hivatala igazolta a magyar kormányzat számára, hogy az egyetem a hivatal által regisztrált oktatási tevékenységet folytat az Egyesült Államokban, New York államában. Az ezt megerősítő levelet 2018. júniusában már nyilvánosságra hozták.

„A CEU oktatási tevékenységének további bővítéséről augusztusban értesítette a magyar tisztségviselőket a New York-i hivatal. Szintén ismert, hogy 2018. áprilisában az akkori oktatási államtitkár, Palkovics László és Altusz Kristóf helyettes államtitkár által vezetett magas rangú küldöttség látogatta meg a CEU New York állambeli oktatási helyszínét” - írta az egyetem.

A közlemény szerint

Altusz Kristóf már 2017. szeptemberében jelezte New York-i tárgyalópartnereinek, hogy a két fél között a CEU kérdésében létrejött megállapodástervezet véglegesnek tekinthető, és hogy a magyar kormány nem kíván további módosításokat eszközölni a szövegen. Vagyis Szijjártó értetlensége ellenére saját kormánya már jelezte, hogy kész a megállapodásra a CEU-val.

Az egyetem közölte, hogy ennek ellenére már több alkalommal is sikertelenül szólították fel a magyar kormányzatot, hogy írja alá a megállapodást, amellyel biztosíthatná az egyetem budapesti működését, beleértve a CEU működésének szerves részét képező amerikai akkreditációjú programokét is.

„A CEU továbbra is nyitott arra, hogy ezeket a kérdéseket megvitassa a magyar kormány tagjaival, és olyan megoldást találjon, amely biztosítja az egyetem budapesti működését” - tették hozzá. Az egyetem fennmaradása mellett jelenleg a legerősebben az Egyesült Államokban lobbiznak, az új amerikai nagykövet, David B. Cornstein egyik első útja is az egyetemre vezetett. A CEU sorsa az Európai Parlament által szerdán elfogadott Sargentini-jelentésnek is a tárgyát képezte. A német CDU például jelezte, hogy mégis az Orbán-kormány mellé állnának az EP-képviselőik, ha az egyetem maradhatna Budapesten. Az intézmény ráadásul részleges visszavonulást hajtott végre azzal, hogy a bevándorlási különadó bevezetésére hivatkozva megszüntette a menekültek képzését.