A Google küzdelme a nappalikért

A Google asszisztens új kiegészítőket kapott, de jön az új Google notebook és persze az új Pixel okostelefonok is.

2017. október 14., 19:56

Szerző:

A Google hosszú évek óta túlnőtt eredeti szerepkörén, a legnépszerűbb internetes keresőt létrehozó vállalat már széles on­­line szolgáltatásportfólióval, illetve részben azokra épülő eszközök, kütyük garma­­dá­­jával rendelkezik. A cég saját, virtuálisasszisztens-szolgáltatása, a Google asszisztens ma már az (okos)otthonokban is jelen van, elemzők szerint az a techóriások következő hadszíntere lehet a számítógépek, majd az okostelefonok piacát követően.

A vállalat október elején állt elő legújabb kütyüarzenáljával, amelynek tagjai közt otthoni kiegészítők, egy tablettel ötvözött noteszgép, valamint új, csúcskategóriás okostelefonok is találhatók. Ezek közül elsőként a Google Home nevű, tavaly bemutatott, nappalikba szánt központi egység kicsinyített változata, a Google Home Mini debütált.

Ez az eszköz külseje alapján leginkább egy kisebb hordozható hangszóróhoz hasonlítható, ám a berendezés ennél jóval komplexebb feladatot lát el: a kis, kerek doboz a hangszóró mellett egy mikrofont is tartalmaz, amelyen keresztül a ház lakói beszédparancsokat adhatnak a Google asszisztensnek, vagy különféle kérdéseket tehetnek fel a rendszernek (például: milyen idő lesz holnap?), amelyre természetesen a Google robusztus keresőmotorja segítségével adja meg a választ a virtuális asszisztens a beépített hangszórón keresztül.

Míg kezdetben sokan szkeptikusan tekintettek a hasonló szolgáltatásokra, mára a Google (valamint más cégek, így a Microsoft, az Amazon vagy éppen az Apple) virtuális asszisztensei egyre kifinomultabb, személyre szabottabb és interaktívabb megoldásokat kínálnak. Így a Google Home Mini, pontosabban a mögötte dolgozó rendszer is egyre nagyobb hatékonysággal tudja megkülönböztetni egymástól a felhasználókat, és ez alapján képes kontextusban kezelni a parancsokat, kérdéseket.

 A Google Home eszközök természetesen kitűnően beválnak egyfajta 21. századi mini hifitoronyként is, azaz az otthoni szórakoztatóelektronikai rendszer központját is képezhetik. Ezt a célt szem előtt tartva születhetett meg az október elején, a Minivel egy időben létrehozott ­Google Home Max, amely egy kifejezetten nagy teljesítményű hangszórórendszert integrál magába. A Google legerősebb otthoni központi egységéhez Bluetoothon és egyszerű analóg kábelen keresztül is csatlakoztatható hangforrás, emellett az eszköz a beépített mikrofonok segítségével képes feltérképezni a szoba méretét és egyéb paramétereit, majd ehhez igazítani a hangzás karakterisztikáját.

A vállalat a kibontakozó okosotthon-trendet jó érzékkel lovagolta meg, így a Google bejelentette, hogy mára több mint ezer okosotthon-kiegészítő képes együttműködni a Google Home-mal. Ezek közt okosizzók, okos termosztátok, különböző szórakoztatóelektronikai rendszerek, biztonságtechnikai és egyéb otthonautomatizációs megoldások találhatók.

A Google a nappalikba szánt újdonságok mellett három hordozható kütyüt is bejelentett október elején. Ezek közül a legnagyobb hangsúlyt a Chromebookok (a Google saját platformjára épülő, ultrakönnyű notebookok) családját erősítő Pixelbook kapta. Az egy centi vastag, mindössze egy kilogrammos eszköz lényegében egy olyan tablet-noteszgép hibrid, amely szintén erősen épít a Google saját szolgáltatásai­­ra, így a már említett asszisztensre is. A Pixelbook az első olyan notebook a világon, amely tartalmazza ezt a virtuális asszisztensszolgáltatást (eddig csak bizonyos okostelefonokkal és a Home család tagjaival volt elérhető a rendszer), rá­­adásul nemcsak szóban tehető fel kérdés a notebooknak, hanem a kijelzőn megjelenő tartalmak bekarikázásával is.

Erre a célra a Pixelbook mellé adott speciális digitális toll használható, ez a külön megvásárolható Pixel Pen, amelyet az iparág nagy öregjével, a Wacommal közösen fejlesztett a Google. Az eszköz leginkább a kreatív, valamilyen grafikusszakmában dolgozó felhasználók életét könnyítheti meg.

Végül a Google eseményén bemutatkoztak az új generációs Pixel telefonok, melyeket nem titkoltan az Apple iPhone-jainak első számú ellenfeleként szeretne látni a Google. Az Androidot, vagyis a cég saját fejlesztésű operációs rendszerét futtató készülékek neve Pixel 2 és a Pixel 2 XL, és minden szinten erősebb, modernebb belső komponenseket kaptak, mint a tavalyi elődmodellek.

A Google ezek közül is kiemeli a megújult kameramodult, amely a cég szerint minden idők legjobb mobilos kamerája lett, felülmúlva ezzel az alig pár hete debütáló iPhone 8 képrögzítőjét is. Az új Pixel okostelefonok további érdekessége, hogy az új generációval a Google is rálépett az Apple által kitaposott ösvényre, és elhagyta a készülékekről a hagyományos, 3,5 milliméteres jackcsatlakozót, amely miatt jogosan fájhat a headseteket gyártó cégek feje, meg persze azoké a felhasználóké, akik nemrégiben vásároltak drága fül- vagy fejhallgatót. 

 

25 éves legenda

Huszonöt évvel ezelőtt, 1992. október 4-én került a boltokba egy ultramodern notebook, az IBM ThinkPad 700C, a kor követelményeinek mindenben megfelelő műszaki tartalommal, valamint határozott, karakteres dizájnnal. Az első ThinkPaddel az IBM az akkor még csak éppen kibontakozó notebookpiac legtradicionálisabb, egyik legegyedibb termékcsaládjának ágyazott meg, amely a mai napig az egyik legjobban hangzó márkanév az iparágban.

Az ős-ThinkPad, a 700C

A 25 évvel ezelőtt 4300 dollárba (mai viszonyok közt kb. 7000 dollárba) kerülő tömény csúcstechnika és ipari dizájn akkoriban minden tehetősebb üzletember álma volt.

Az első ThinkPad megjelenését követően a márkanév hamar a megbízható, strapabíró és innovatív hordozható számítógépek szinonimájává vált, a gyártó büszkén hirdette, hogy a sorozat tagjai a legzordabb körülmények közepette is helytállnak. A ThinkPadeket így például rendszeresen használták a NASA űrrepülőprogramjának asztronautái a világűrben, vagy éppen a Mir orosz, valamint a Nemzetközi Űrállomás legénysége.

Az addigra már legendának számító ThinkPad márka 2005-ben új tulajdonoshoz került: az IBM a kínai Lenovónak adta el a személyi számítógépeket fejlesztő és gyártó divízióját. A negyedszázados évforduló tiszteletére a Lenovo egy vadonatúj, jubileumi kiadású ThinkPaddel is meglepte a márka rajongóit. A limitált szériás gép formatervében visszanyúl a kezdeti időkig, ezzel egyben a manapság divatos retro dizájnvonalat meglovagolva.

Ami a belső komponenseket illeti, az idő nem múlt el nyomtalanul a sorozat felett, hiszen 25 MHz-es helyett immár 3,5 GHz-es, kétmagos processzor, 8 MB helyett 16 GB memória jellemzi, s a 10,4 hüvelykes, 640x480 pixeles kijelzőt egy 14 hüvelykes, Full HD megjelenítő váltotta a továbbra is a japán ételhordók formáját idéző – bár azóta lényegesen vékonyabbá és könnyebbé vált – noteszgépekben.

Pusztán koplalással nem tudja hosszú távon megtartani a kívánt testsúlyt, ráadásul az egészségét kockáztatja, ha nem adja meg a szervezetének a megfelelő tápanyagot. Aggodalomra azonban semmi ok, az egészséges karcsúság igenis elérhető néhány egyszerű szabály betartásával.