Nobel-díjas kutatókkal találkozhatnak a diákok Szegeden

A tíz éve Nobel-díjjal kitüntetett Randy Schekman amerikai biokémikus, sejtbiológussal és Thomas Südhof német-amerikai neurológussal, valamint a hasnyálmiriggyel foglalkozó nemzetközi kutatások két meghatározó alakjával, Ole Petersennel és Sahin-Tóth Miklóssal találkozhatnak a Nemzeti Tudósképző Akadémia növendékei Szegeden.

2023. december 11., 20:48

Szerző:

Randy Schekman és Thomas Südhof 2013-ban az amerikai James Rothmannal megosztva nyerték el az fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat.

A testünkben lévő sejtek számos különböző molekulát termelnek, amelyeket meghatározott helyekre küldenek. A szállítás során e molekulák közül sok apró, tasakszerű struktúrákba, úgynevezett vezikulákba tömörül. Ezek a vezikulák segítenek az anyagok különböző helyekre történő szállításában a sejten belül, és a sejt felszínéről jeleket küldenek a molekuláknak a test más sejtjeihez.

Az 1970-es években Randy Schekman olyan élesztősejteket tanulmányozott, amelyekben ez a szállítórendszer meghibásodott. Kimutatta, hogy a működési zavarok genetikai hibákra vezethetők vissza, és elmagyarázta, hogy a különböző gének hogyan szabályozzák a transzportok különböző lehetőségeit. Thomas Südhof az 1990-es években egerek agyának idegsejtjeit tanulmányozva kimutatta, hogy a vezikulák hogyan maradnak a helyükön, készen arra, hogy a megfelelő pillanatban jelet hordozó molekulákat szabadítsanak fel.

A dán Ole Petersen kutatásai során feltárta a külső elválasztású mirigyek váladéktermelését szabályozó folyamatokat, valamint felfedezte, hogy az alkohol egyes bomlástermékei hogyan képesek nagy mennyiségű kalcium felszabadítására a sejten belüli raktárakból, és ezáltal hogyan eredményeznek hasnyálmirigy-gyulladást.

Sahin-Tóth Miklós, a Kaliforniai Egyetem Los Angeles professzora a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás genetikai kockázati tényezőit vizsgálja biokémiai, sejtbiológiai és állatmodelles módszerekkel.

A szerdán kezdődő konferenciára – amely immár a huszonegyedik Nobel-díjasok és tehetséges diákok találkozója – az ország 52 középiskolájából 280 gimnazista, valamint 150 egyetemista hallgató, mentor, junior mentor érkezik. A háromnapos rendezvény során a 2013-ban indult program résztvevői az előadások mellett találkozókon, laboratóriumlátogatásokon vesznek részt. A konferencián adják át a Kiváló Szent-Györgyi Hallgató 2023 elismerést is.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)