Pénzügyminisztérium: erős visszajelzést kapott a kormány

2020. szeptember 28., 12:02

Szerző:

A Moody's döntése erős visszajelzés, hogy a kormány reálisan látja a jelenlegi gazdasági helyzetet, és fegyelmezett gazdaságpolitikát folytat majd a koronavírus-járvány után is - mondta Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára hétfő reggel az M1 aktuális csatornán.

A nemzetközi hitelminősítő múlt pénteken változatlan besorolás mellett stabilról pozitívra javította Magyarország adósbesorolásának kilátásait.

Az államtitkár közölte: a Moody's abban bízik, hogy a magyar kormány ugyanolyan fiskális politikát folytat majd a járvány után, mint a válságot megelőzően, és például az államadósság-rátát újra csökkenő pályára állítják.

Emlékeztetett, hogy a másik két nagy hitelminősítő - a Fitch és a Standard & Poor's - tavaly már felminősítette Magyarországot. Úgy látszik, a Moody's mostanra jutott el arra a felismerésre, hogy a magyar gazdaság stabil fundamentumokon áll - emelte ki.

Ezek az alapok jó lehetőséget biztosítanak arra, hogy a koronavírus-járvány után gyorsan és határozottan nőjön a magyar gazdaság - jelezte.  

Gion Gábor hozzátette, a Moody's döntése egyedülálló az Európai Unióban (EU), hiszen az elmúlt fél évben egyetlen más tagállam adósbesorolásának kilátásait sem javították.

 

 

16:32

Már rögtön az első negyedévben elérte az egész évre tervezett hiánycél 58 százalékát a kormány, aminek két legfőbb oka a 13. havi nyugdíj kifizetése, valamint a magas hozamú inflációkövető lakossági állampapírok után fizetendő kamatok voltak. Ebből adódóan a költségvetés kiigazítása elkerülhetetlen, amit minden bizonnyal a lakosság is megérez majd.

Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.