Végzetes prófécia: eltűnik Ádám a Sixtus-kápolnából

A Sixtus-kápolnát fenyegető veszélyre hívta fel a figyelmet a világ egyik legnagyobb és leglátogatottabb művészeti gyűjteményének igazgatója. Nem tűnik biztosnak, hogy Michelangelo freskóit unokáink is látni fogják.

2010. szeptember 7., 06:16

Nem kizárt, hogy már gyerekeinknek sem adatik meg, hogy a Sixtus-kápolnát megcsodálják – fogalmazott Antonio Paolucci, a Vatikáni Múzeum igazgatója. Az évente négymillió olasz és főleg külföldi által látogatott múzeum szeptemberben és októberben péntek esténként is nyitva tart, egészen 23 óráig, és ez még több turistát jelent. Paolucci a nyitvatartás meghosszabbítása kapcsán ragadta meg az alkalmat a figyelmeztetésre: túl sok a látogató, miközben a Vatikáni Múzeumnak folyamatos gondozásra van szüksége.

Paolucci a vészkiáltást konkrétumokkal támasztotta alá. A Sixtus-kápolna nagy szabású restaurálása 1980 és 1994 között zajlott, az idei nyári tisztítása során, amikor a szakértők szabályosan leporolták Michelangelo Utolsó ítéletét, azonban kiderült: a látogatók nagy száma miatt megváltozott klímafeltételek és a szennyeződés újabb radikális beavatkozást sürgetnek – írja az MTI.

Az igazgató hangsúlyozta: ha a jelenlegi körülmények nem változnak és nem sikerül ideális hőmérsékletet teremteni a Sixtus-kápolnában, illetve kiszűrni a freskókat támadó légköri szennyezést, akkor a jövőbeli generációk nem fogják látni, miként teremtette meg Michelangelo Ádámot.

"A mi korunkban már nem vagyunk képesek olyan remekműveket létrehozni, mint annak idején Michelangelo tette, számunkra a kihívást a zseniális elődök alkotásainak megőrzése és továbbadása jelenti. Ezt a fejlett technológia már lehetővé teszi" – nyugtatta meg a Vatikáni Múzeum remekműveiért aggódókat Paolucci.

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.