Kiengedik a Kínából lázasan érkezett magyar egyetemistát, a Liszt Ferenc reptéren folyamatos a készenlét

2020. február 5., 20:44

Szerző:

Várhatóan csütörtökön kiengedik a kórházból a Vuhanból még korábban eljött magyar egyetemistát - közölte Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa az M1 aktuális csatorna szerda esti műsorában. 

Elmondta: a fiatal még a lezárás előtt vonattal ki tudott menekülni Vuhanból. Onnan eljutott Pekingbe, majd Európába. A repülőn kiszűrték, azért vitték be a kórházba. Ha továbbra sem mutatja a fertőzés jeleit, csütörtökön kiengedik - közölte.

A hét magyar, akik a hétvégén érkeztek, a kórházban naponta orvosi ellenőrzésen esnek át. Mivel a lappangási idő átlagosan öt nap, csütörtökön és pénteken fokozottan figyelik majd őket.

Szlávik János kitért arra is: rengetegen érdeklődnek amiatt, hogy szeretnének "gyorstesztet" csináltatni. Ilyen a koronavírusra nem létezik. Arra csak diagnosztikai tesztek vannak, amelyeket Magyarországon kizárólag a Nemzeti Népegészségügyi Központban végeznek - ismertette. 

A Liszt Ferenc-repülőtéren eddig csaknem 900 olyan utas szűrését végezték el a koronavírus-járvány miatt, aki közvetlen járattal érkezett Kínából a magyar fővárosba - közölte a Budapest Airport kommunikációs vezetője szerdán a légikikötőben tartott sajtóbejáráson.

Valentinyi Katalin abból az alkalomból nyilatkozott újságíróknak, hogy bemutatták azt az eljárást, amellyel a Kínából érkező utasokat szűrik, szükség esetén elkülönítik, valamint elvégzik a fertőtlenítéseket. Az MTI kérdésére elmondta: a Kínából közvetlenül érkező járatok mindig a 39-es kapuhoz állnak be, majd miután az utasok átjöttek az utashídon, hőkamerával és hőmérővel megmérik a hőmérsékletüket.

Ha egy utasnál 38 fokos, vagy annál magasabb testhőmérsékletet mérnek, elkülönítik, felveszik az adatait, kikérdezik és újabb vizsgálatokat végeznek.

Amennyiben beigazolódik a fertőzés gyanúja - folytatta - az utast egy izolált helyiségbe kísérik, onnan pedig a mentők kórházba viszik. Ha fennáll a fertőzés gyanúja, a Repülőtéri Kényszerhelyzeti Központ munkatársai fertőtlenítik a repülőgépet és mindazon helyiségeket, ahol az utas megfordult - ismertette az eljárást. Arról is szólt, hogy eddig egy utasnál mértek 38 foknál magasabb hőmérsékletet, ám ő sem bizonyult fertőzöttnek. Hozzátette, hogy Kínából vasárnapig még négy közvetlen járat érkezik Budapestre, hétfőtől pedig már csak az Air China Peking-Budapest járata közlekedik hétfőn, szerdán és pénteken.

Müller Cecília országos tisztifőorvos a sajtóbejáráson az MTI érdeklődésére hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ a járvány kitörésének kezdetétől szorosan együttműködik a repülőtérrel, és biztosítják a szűrés elvégzéséhez szükséges szakembereket. Arról, hogy mely utas esetében válik szükségessé az elkülönítés, egy orvos, egy egészségügyi szolgálat egyik munkatársa és a kormányhivatal járványügyi felügyelője együttesen dönt az Egészségügyi Világszervezet definíciói alapján. Az elkülönített utast a Szent László-kórházba viszik, majd a Nemzeti Népegészségügyi Központ virológiai laborjában állapítják meg, hogy koronavírussal fertőzött-e. Pozitív eredményt még nem mutattak ki - mondta a tisztifőorvos.

Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent – tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Ez minden idők harmadik legalacsonyabb értéke, aminek meg is látszik az eredménye: egy városnyi lélekszámmal lett kevesebb Magyarország.