Nem hajlandó leváltani a korrupcióellenes ügyészség vezetőjét a román államfő

2018. április 16., 19:36

Szerző:

Megtagadta a román államfő hétfőn a korrupcióellenes ügyészség (DNA) vezetőjének, Laura Codruta Kövesi főügyésznek a leváltását, akinek az elmozdítását a szociálliberális kormánykoalíció igazságügyi minisztere kezdeményezte februárban.

Rövid sajtónyilatkozatában Klaus Iohannis úgy vélekedett, hogy a szaktárca vezetőjének érvei nem voltak meggyőzőek, másfelől nem tekinthet el a bírák és ügyészek szakmai testületeként működő Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) negatív véleményezésétől sem.

Tudorel Toader igazságügyi miniszter szerint a főügyész önkényesen, hatáskörét túllépve, alkotmánysértő és törvénytelen módon vezeti a DNA-t, elmozdítására pedig a jogállamiság helyreállítása miatt lenne szükség.

Az államfő szerint a szaktárca vezetőjének érvei nem voltak meggyőzőek, másfelől nem tekinthet el a bírák és ügyészek szakmai testületeként működő Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) negatív véleményezésétől sem, hiszen az alkotmány a CSM-t az igazságszolgáltatás függetlenségének őreként határozza meg.

Az elnök úgy értékelte, Toader javaslatát szubjektív tényezők befolyásolták, hiszen maga is azt állította, hogy állást kellett foglalnia egy a közvéleményt foglalkoztató ügyben.

Iohannis két hónapos mérlegelést követően meghozott döntése senki sem lepett meg, hiszen több ízben jelezte, elégedett a korrupcióellenes főügyész munkájával az ügyészek állítólagos visszaéléseit leleplező sajtókampányról pedig azt mondta: néhány „bűnvádas alak” intéz kétségbeesett támadást a DNA ellen azzal a céllal, hogy lejárassák a vádhatóságot.

Bár több ellenzéki elemző azt feltételezte, hogy a DNA főügyészének elmozdítására tett kísérletével a PSD valójában ürügyet keres arra, hogy - egy állítólagos alkotmánysértésre hivatkozva - felfüggessze tisztségéből Klaus Iohannis államfőt és a leváltásáról szervezendő népszavazásig az ideiglenes államfő (a kétkamarás parlament valamelyik házelnöke) kihirdesse a Iohannis által bírált igazságügyi törvényeket, Liviu Dragnea, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az államfő bejelentése előtt hétfőn újságírói kérdésre leszögezte: a PSD „semmilyen szín alatt nem számol az államfő felfüggesztésével”.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kormánykoalíció belenyugodna abba, hogy Kövesi a helyén marad. Az igazságügyi miniszter az elnök bejelentését követően Facebook-bejegyzésben tudatta: az alkotmánybíróságnál tesznek panaszt. Toader szerint az elnöknek nem rendelkezik megfelelő felkészültséggel és nem is hatásköre, hogy felülbírálja a DNA-főügyész leváltására tett javaslatot, az elutasítás pedig alkotmányos természetű jogi konfliktust idézett elő a kormány és az elnöki hivatal között.

Romániában az ügyészségi vezetőket az államfő nevezi ki és válthatja le az igazságügyi miniszter javaslata alapján.

Amint azt márciusban megírtuk, Kövesi kijelentette, hogy Romániában a korrupciós bűncselekmények nyomán a bíróságok által elrendelt vagyonelkobzásokból több mint egymilliárd eurónak kellene az államkasszába kerülnie. Öt év alatt 992 jogerős ítélet született olyan korrupciós ügyekben, amit a DNA indított. 

 

Vádemelés nélkül lezárta a csíkszeredai ügyészség azokat a büntetőjogi eljárásokat, amelyeket az úzvölgyi katonatemetőben a nacionalista Calea Neamului (Nemzet útja) egyesület által tavaly engedély nélkül felállított 150 fakereszt ügyében indított - tudatta szerdán a Maszol.ro hírportál a magyargyűlölő Mihai Tirnoveanunak, az egyesület vezetőjének a Facebookon közzétett bejelentését ismertetve.