A holland külügyminiszter elhatárolódott a nagykövet kijelentésétől, aztán egy kicsit azért beszólt Magyarországnak

Azt még nem tudja, hogy fog-e bocsánatot kérni. Kellemetlen incidensről van szó, de szerinte a menekültek befogadásának az elutasítását, a civiltörvényt és a CEU-t sújtó jogszabályt a nagykövetnek is joga bírálni.

2017. augusztus 25., 15:33

Nem tükrözi Hollandia álláspontját Gajus Scheltema távozó magyar nagykövet kijelentése, amely szerint az Orbán-kormány ugyanolyan elv mentén kreál ellenséget magának, mint az iszlamista szélsőségesek – jelentette ki pénteken Bert Koenders holland külügyminiszter. A tárcavezető ezzel magyar kollégája, Szijjártó Péter bejelentésére reagált, aki rendkívüli sajtótájékoztatón közölte, hogy a nagykövet kijelentései miatt konzultációra visszahívja Magyarország hágai nagykövetét, és nyilvános bocsánatkérést követel a nyugat-európai országtól az ügyben.

Scheltema a 168 Órának adott interjúban beszélt arról, hogy az Orbán-kormány ugyanolyan elv mentén kreál ellenséget magának, mint az iszlamista szélsőségesek. Emellett többek között úgy vélte, hogy Magyarországon máig uralkodik az a „marxista” felfogás, amely mindenféle kompromisszumkészség nélkül, feketén-fehéren látja a világot.

Fotó: MTI / Marjai János

Koenders válaszul az ANP holland hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy elhatárolódik Scheltemának attól a kijelentésétől, amelyben a nagykövet párhuzamot vont az Orbán-kormány és az iszlamista szélsőségesek között. „Világos, hogy nincs kapcsolat a terrorizmus és aközött, amit Magyarország kormánya tesz. Elképzelni sem tudom, hogy a nagykövet ezt akarta volna mondani” – fogalmazott Koenders. A szerinte „kínos” incidenstől függetlenül – hívta fel a figyelmet – az Orbán-kormányt joggal illetheti kritika a menekültek befogadásának az elutasítása, a civiltörvény és a CEU-t sújtó jogszabály miatt, Ezt a nagykövetnek is joga bírálni, de ennek a három húzásnak nincs köze azokhoz a módszerekhez, amelyekkel az  Iszlám Állam operál.

Koenders jelezte, hogy eltúlzottnak tartja Szijjártó lépését, és nem akarja, hogy nagy ügy legyen a dologból. Azt egyelőre nem tudja, hogy teljesíti-e Szijjártó követelését, és bocsánatot kér. Előtte beszélni akar a magyar kollégájával – fűzte hozzá.

Az ügyet közben meglovagolta Geert Wilders, a szélsőjobboldali holland Szabadságpárt (PVV) vezetője is, aki a magyar külügyminiszterrel összhangban bocsánatkérésre szólította fel a saját kormányát. Neki nem nehéz tájékozódnia a diplomáciai feszültségről, a felesége ugyanis Márfai Krisztina magyar exdiplomata, akivel sok időt tölt Magyarországon.

 

2024. május 3., 10:56

Európa háborúba sodródásától tart, az európai parlamenti választások tétje pedig, hogy hány voksot kapnak a háború- és hány voksot a békepárti erők – többek között erről értekezett Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. A miniszterelnök szerint Magyarországon a békére csak az szavaz, aki a Fideszre szavaz, aki a baloldalra szavaz, a háborúra adja a voksát.