Ennyi sugárzást kapunk a napkitörésekből

Egymást követik a napkitörések, így aztán egy középiskolásokból álló kutatócsoport kihasználta az alkalmat, és megmérte, mennyi sugárzás éri a légkör felső rétegeit.

2013. október 31., 06:00

Mennyi sugárzást kapnak a napkitörések miatt a repülővel utazók? Erre volt kíváncsi egy általános- és középiskolásokból álló tudományos diákklub a kaliforniai Bishop városában. A diákok meteorológiai léggömbre szerelve bocsátottak fel két sugárzásmérőt a sztratoszférába, írja az

Origo.

A műszereket október 27-én engedték fel, két nappal azután, hogy egymás után két erős napkitörés is történt. A műszer 3,7 mikrosievert/óra dózist mért huszonhét kilométeres magasságban, ami húszszor több, mint amennyit előtte a felszínen regisztráltak.

A kísérletnek az volt a célja, hogy bebizonyítsa, olcsó eszközökkel is lehet mérni a napkitörések miatti sugárzási pluszt. A mérésekkel alátámasztották a NASA-nak azt a közleményét, amely szerint napfolttevékenység idején több sugárzás éri a repülőgépeket, főleg a sarkvidék feletti járatokat, mert ott gyengébb a Föld mágneses pajzsa. Egy Chicago-Peking repülőjárat utasa például két mellkasröntgennek megfelelő sugárzási dózist kap a 14-16 órás út alatt.