Két évre ítélték a Nemzetközi Atlétikai Szövetség volt elnökét

Valahogy a fia az ő számlájára utalt pénzeket, amelyeket az IAAF-nek kellett volna. Még fellebezhet.

2020. szeptember 16., 16:59

Szerző:

Két év börtönbüntetésre és félmillió eurós pénzbírság megfizetésére ítélték Lamine Diackot, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (korábban IAAF, most WA) korábbi elnökét az ellene felhozott korrupciós és pénzmosási vádakat tárgyaló párizsi perben. A 87 esztendős szenegáli ex-sportvezető fellebbezhet a szerdán közölt ítélet ellen, amelyben szerepel plusz két év felfüggesztett börtönbüntetés is, írja az MTI.

    Diack 1999-től 2015-ig irányította a nemzetközi szövetséget, és júniusban elismerte, hogy szigorúbban kellett volna vezetnie a szervezetet,

arra azonban nem tudott magyarázatot adni, hogy fia, Papa Massata Diack - aki ugyancsak vádlott az eljárásban, de mivel Szenegálból nem adják ki, távollétében zajlik a per - és vele kapcsolatban lévő társaságok 2011 és 2015 között miért utaltak 600 ezer eurónak megfelelő összeget a bankszámlájára.

Papa Massata Diack a szövetség marketingjogainak kezelőjeként állítólag több millió dollárt szedett be, de ennek az összegnek csak egy része, mintegy negyede került az IAAF kasszájába.

A szervezet mintegy 46 millió dollár "visszaszerzésében" bízik a mostani jogi eljárás következményeként.

    Az ügyben további négy vádlott szerepelt: Habib Cissé, Diack volt ügyvédje, Gabriel Dollé, aki az IAAF doppingtesztjeit felügyelte, valamint az orosz szövetség korábbi vezetője, Valentyin Balahnyicsev és Alekszej Melnyikov edző.

    Diack ellen a vád többek között az volt, hogy körülbelül 3,45 millió eurót kapott orosz sportolóktól - átlagosan "hat számjegyű" összegeket - azért, hogy doppingeseteket tussoljon el. A bíróságon a tárgyalás korábbi szakaszában elhangzott, hogy ennek köszönhetően számos orosz atléta indulhatott nagy versenyeken, például a 2012-es londoni olimpián is.

    A vádpontok között elhangzott továbbá, hogy Diack a szponzorációval és a televíziós közvetítési jogokkal kapcsolatos tárgyalásokon további másfél millió dollárt kapott orosz forrásból, amivel Macky Sall 2012-es szenegáli elnökválasztási kampányát támogatta, cserébe azért, hogy lassítsa az oroszok elleni eljárásokat.