Meghalt Szőnyi Erzsébet, a nemzet művésze

2019. december 28., 11:46

Szerző:

Életének 96. évében szombaton elhunyt Szőnyi Erzsébet Kossuth-díjas zeneszerző, karvezető, zenepedagógus, a nemzet művésze – közölte a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) az MTI-vel.

Szőnyi Erzsébetet az MMA a saját halottjának tekinti.

Szőnyi Erzsébet 1924. április 25-én született Budapesten, 1945-től volt a Zeneművészeti Főiskola tanára, a középiskolai énektanár és karvezetőképző tanszak vezetője, 1981-től nyugalmazott egyetemi tanár. 1992-től a Magyar Művészeti Akadémia tagja, a Magyar Kodály Társaság és a Bárdos Lajos Társaság társelnöke, a Magyar Chopin Társaság elnöke volt. 1992 és 1996 között a Magyar Zenei Kamara alelnöki tisztségét látta el. 1984-ben jelent meg szerzői lemeze, művei között szerepel négy opera, két oratórium, zenekari és kamaraművek, kórus- és ifjúsági darabok, több könyvet is írt. Művészi tevékenységét számos díjjal ismerték el.

Nemzet Művésze - Szőnyi Erzsébet
Fotó: Czimbal Gyula

Az M5 kulturális csatorna szombaton 17 órától Szőnyi Erzsébetre emlékezik, a Nagyok című sorozatban megismétlik a vele készült portrébeszélgetést.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.