Csak az a film nyerhet Oscart, amelyben szerepelnek kisebbségek

2020. szeptember 9., 16:48

Szerző:

Alulreprezentált kisebbségeknek kell szerepelni bizonyos százalékban a filmekben és a stáblistán, ha Oscart akarnak nyerni, döntött a felelős intézmény. A kisebbségek közé értendők a nők is. Nyáry Krisztián összegyűjtött egy rakat filmet, amelyek ezen szabályok  alapján nem nyerhettek volna Oscart, köztük van az Esőember, A bárányok hallgatnak vagy A király beszéde is.    

Megváltoznak az Oscar-díj szabályai, 2024-től már csak az a film nyerheti el a legjobb film kategóriát, amelyben szerepelnek különböző kisebbségek, és a stábtagok közt is vannak, írja a 444, így döntött az Oscar-díj kiosztásáért felelős amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia. Ez a szabály tehát nem vonatkozik pl. a külföldi filmekre, ott nincs ilyen megszorítás. 

 Részletesebben:

  •  a film szereplői között legyen legalább egy főszereplő vagy jelentős mellékszereplő, aki valamilyen faji/etnikai kisebbségből származik
  • a szereplők legalább 30 százaléka két „alulreprezentált” kisebbségből származik
  • a film témája, központi története egy ilyen kisebbség valamilyen ügyével foglalkozik.
  • A stábtagok közt is vagy két vezető szerepben lévő kisebbségi származású kell legyen, vagy hat másik stábtag, vagy a stáb 30 százaléka, és a marketingstábnál, gyakornokoknál, kommunikációs csapatnál is érvényesülnie kell a sokszínűségnek. 

És kik számítanak alulreprezentált kisebbségnek? A nők, a színes bőrű emberek, az LMBTQ-emberek és a fogyatékossággal élő emberek.

Fotó: needpix.com

Nyáry Krisztián irodalomtörténész, kiadóvezető Facebook-posztban listázta ki, mely Oscar-nyertes filmek nem feleltek meg ezeknek a kitételeknek:

Robert Redford: Átlagemberek (Ordinary People), 1980

Hugh Hudson: Tűzszekerek (Chariots of Fire), 1981

James L. Brooks: Becéző szavak (Terms of Endearment), 1983

Miloš Forman: Amadeus, 1984

Oliver Stone: A szakasz (Platoon), 1986

Barry Levinson: Esőember (Rain Man), 1988

Jonathan Demme: A bárányok hallgatnak (The Silence of the Lambs), 1991

Mel Gibson: A rettenthetetlen (Braveheart), 1995

Anthony Minghella: Az angol beteg (The English Patient), 1996

James Cameron: Titanic, 1997

John Madden: Szerelmes Shakespeare (Shakespeare in Love), 1998

Sam Mendes: Amerikai szépség (American Beauty), 1999

Ridley Scott: Gladiátor (Gladiator), 2000

Ron Howard: Egy csodálatos elme (A Beautiful Mind), 2001

Peter Jackson: A Gyűrűk Ura: A király visszatér (The Lord of the Rings: The Return of the King), 2003

Martin Scorsese: A tégla (The Departed), 2006

Tom Hooper: A király beszéde (The King's Speech), 2010

Michel Hazanavicius: A némafilmes (The Artist), 2011

Ben Affleck: Az Argo-akció (Argo), 2012

Alejandro González Iñárritu: Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje) Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)), 2014

Tom McCarthy: Spotlight – Egy nyomozás részletei (Spotlight), 2015

Guillermo del Toro: A víz érintése (eredeti cím: The Shape of Water), 2017

Pong Dzsunho: Élősködők (Parasite), 2019

 

 

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.