Múzeumot csinál a kormány Törőcsik Mari házából

2018. december 28., 13:36

Szerző:

Állami tulajdonba veszik és „Törőcsik Mari Házzá” alakítják a művésznő szülőházát a Heves megyei Pélyen.

A csütörtök késő este megjelent határozat szerint a kormány „tisztelegve Törőcsik Mari színművésznő munkássága előtt” döntött így, és „elsődlegesen az ingatlan ingyenesen történő megszerzésére kell törekedni”. Az 1026 négyzetméteres épület jelenleg művelődési ház és önkormányzati tulajdon, tehát a következő lépést a községi képviselő-testületnek kell megtennie.

Az állami tulajdonba vétel után a házat felújítanák és bővítenék, közösségi könyvtárat, valamint diák- és turistaszállást alakítanának ki. A cél a „közösségi hasznosítás”, továbbá az integrálás a „muzeális intézmények rendszerébe”.

Megvizsgálják, hogy egy helyi alapítvány képes-e üzemeltetni a létesítményt. Mindehhez központi költségvetési támogatás jár, de összeget egyelőre nem nevezett meg a kormány – írja a hvg.hu.

17:13

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.