Kisvakond-kiállítás nyílik a Millenárison

A Kisvakond nadrágja című kiállításon a népszerű cseh rajzfilmfiguráról, a Kisvakondról készült illusztrációkkal, korszerű és régi játékokkal, filmvetítéssel várják a gyerekeket és a felnőtteket a Millenárison vasárnaptól.

2012. március 25., 12:10

Az ingyenes kiállításon látható lesz a Kisvakond-figura 1985-től gyártott „retro” prototípusának gyűjteménye is. A Zdenek Miler által megálmodott és megrajzolt mesefigura főszereplésével 55 éve készült el az első animációs film. Kisvakond (Krtek) és barátainak népszerűsége azóta is töretlen – olvasható a kiállítás szervezőinek az MTI-hez eljutatott ajánlójában.


A Kisvakond alakját a cseh rajzfilmtervező eredetileg egy vászoning-reklám figurájaként alkotta meg. Később A Kisvakond nadrágja című rajzfilm 1957-ben elnyerte a velencei Ezüst Oroszlán-díjat. Több mint ötven epizód készült, a sorozat utolsó részét 2002-ben forgatták. Az első részt leszámítva Kisvakond és barátai nem beszélnek, hanem igencsak beszédes indulatszavakat és hangokat hallhatnak. Ezeket a rendező a kislányairól, Katerináról és Barboráról készített hangfelvételek segítségével komponálta meg.

Zdenek Miler cseh rajzfilmkészítő és rendező 90 éves korában tavaly hunyt el.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.