Kedden kezdődik a szolnoki filmfesztivál, Peter Greenaway a sztárvendég

2018. október 15., 11:48

Szerző:

Peter Greenaway világhírű brit filmrendező lesz a sztárvendége a kedden kezdődő és vasárnapig tartó szolnoki Alexandre Trauner Art/Film Fesztiválnak. A képzőművészeti témájú filmekre fókuszáló mustrán mesterkurzusok, workshopok is lesznek a szolnoki TISZApART moziban.

– Csaknem fél évszázada, 1969 óta van Szolnokon fesztiválja a képzőművészeti témájú filmeknek. Idén először a magyar származású képzőművész és Oscar-díjas díszlettervező, Alexandre Trauner neve alatt fut a rendezvény, tekintettel arra, milyen fontos szerepe van a filmben az épített díszletnek - mondta Demeter István fesztiváligazgató az M1 aktuális csatorna hétfő délelőtti műsorában.

Mint kifejtette, az idei szemlére 3800 filmet neveztek, ezekből mintegy kilencven képzőművészeti témájú film, valamint tíz nagyjátékfilm szerepel a versenyprogramban. Lesz néhány retrospektív, illetve a mesterkurzusokhoz kapcsolódó vetítés. A filmek között találhatunk művészportrékat, művészeti irányzatokat bemutató alkotásokat és animációkat is.

– Az épített díszlet nem fog eltűnni a filmekből. Hangulatot teremt, hitelesíti a szereplőt, a történetet. Erre jó példa az idei magyar Oscar-nevezés, Nemes Jeles László Napszállta című mozija, amelynek látványtervezője, Rajk László október 17-én, szerdán tart mesterkurzust – jegyezte meg a fesztiváligazgató.

Rajk László a nagyjátékfilmes zsűriben is ott lesz, akárcsak Allan Starski Oscar-díjas látványtervező (elismerését a Schindler listájáért kapta; ő csütörtökön tart továbbképzést) és Didier Naert látványtervező, aki Alexandre Trauner nevelt fia és hagyatékának kezelője.

Demeter István kiemelte, hogy a fesztivál sztárvendége, a pénteken mesterkurzust tartó 76 éves Peter Greenaway festőként indult és filmjeiben nagyon fontos szerepe van a látványnak. A mesterkurzust megelőzően a fesztiválon levetítik Greenaway A rajzoló szerződése című, 1982-ben készült moziját.

A szolnoki mustra kedden Trauner-konferenciával és -kiállítással nyit, az esemény Marcel Carné francia rendező 1938-ban bemutatott Külvárosi szálloda című filmjének vetítésével kezdődik, amelynek látványtervezője Trauner volt. 

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.